ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Giresunluların Afyon Çıkarması

Giresunluların Afyon Çıkarması

Tarih 01 Eylül 2014, 15:21 Editör Site Admin

Giresunlular Afyon'daki 'Giresun Şehitliği'nde medfun bulunan şehit dedelerini muhteşem bir törenle andılar.

Giresun Federasyonu öncülüğünde yürütülen  bu seneki anma etkinliklerine Türkiye'nin her yerinde bulunan onlarca Giresun'lu STK'nın kalabalık guruplarla katılımı, Giresunluların birlik  beraberlik ve dayanışmasının  anlamlı bir mesajı niteliğindeydi. Onlarca otobüsün  şehitliğin bulunduğu Doğanlar köyüne doğru tek sıra halinde tırmanışını gören yerel yöneticiler ve yöre halkı gördükleri manzara karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.

Etkinlikler; Saat 17.00'de resmi törenle başlayan  programın ardından; şehitliğin ruhuna uygun kapsamlı bir halk töreniyle  sürdürüldü. Kur-an tilaveti ile başlayan program; şehitliğin ruhuna uygun şiirler, ilahiler, kasideler ve Giresunlu çocuklardan şehit atalarına mektuplar gibi bir dizi programla devam edip  şehitlerin başında nöbet tutma ve Dedesivri Tepesine meşaleli yürüyüş şeklinde sabaha kadar sürdü.

Törenlere Derin Millet El Koydu
Şehitlerimizi şehitliğin ruhuna uygun ve bize yakışır biçimde anmak için yaptığımız çağrı Türkiye'nin her yerinden ses getirdi diyen Giresun Federasyonu Başkanı Hasan Turan, konuşmasına, bu çağrıya önem atfedip gelen hemşerilerine teşekkür ederek başladı. Turan; onlarca yolu kat ederek bu şehitliğimize gelen, şehitlerin aziz hatıratıyla yaşam bağı kuran, onların yolunda gitmeye aht eden ve  toplumun orta sınıfını oluşturan bu hemşerilerim her türlü övgüye layıktır. Bu sene hafta sonuna denk getirdiğimiz etkinliklerde gördüğümüz olağan üstü manzara, hafta sonundaki ısrarımızda ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi, biz bu törenleri törensel ritüel olmaktan çıkarıp , millet törenlerine dönüştürmek istiyoruz" dedi.

Bakan Eroğlu'ndan Söz Aldık
Şehitliğin bakım ve onarımı için Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile görüştüklerini de belirten Hasan Turan; "Sayın Bakanımız projelerimize destek vereceklerini söylediler, yakın bir tarihte kendilerini şehitliğimizle ilgili hazırlamış olduğumuz bir projeyle rahatsız edeceğim; buraya dolma takastan yapılmış ve geniş  bir müştemilatı olan tematik bir kültür evi yaptıracağız; böylece gelecek nesillerimize mekanın gücünden istifade ederek duygu aktarımı yapmış olacağız" dedi.
Şehadet duygusunun önemine de vurgu yapan Turan sözlerini şöyle sürdürdü;  "insanın en değerli varlığı canıdır, bu canı feda etmek özgürlerin işidir, hürriyete kavuşmak ve yüce bir dava  için şehadet duygusunu  özümsemek önemlidir ve biz bunun idrakindeyiz. Bu şehitler bizim örnekliğimizdir. Çocuklarımıza örnek olarak yabancı figürleri değil kendi kahramanlarımızı göstermek durumundayız" dedi.

Bu be 1307 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Türkiye

EYT Mağdurlarının Sorununun Çözülmesi Bekleniyor.

EYT Mağdurlarının Sorununun Çözülmesi Bekleniyor. Emeklilikte Yaşa Takılan Mağdurlar olarak bilinen grup, 1 Ekim 2018'de açılacak olan mecliste sorunlarının çözü...

Yönetmelik ‘O Tabela Olmaz’ Diyor!

Yönetmelik ‘O Tabela Olmaz’ Diyor! Son günlerde Samsun’a dikilen Giresun tabelası Giresunluların ruhunu okşasada, Karayolları Genel Müdürlüğü’nün kita...
 

Ev sahibinin hiç mi suçu yok?20 Nisan 2019

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi