ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

'Sünnetçinin Torunu' Kitabı Yayımlandı

'Sünnetçinin Torunu' Kitabı Yayımlandı

Tarih 19 Eylül 2014, 08:53 Editör Site Admin

Göreleli Yazar Avni Süleymanoğlu'nun çocukluğunu ve Eski Giresun ile aile anılarını anlattığı "Sünnetçinin Torunu" kitabı Arı Sanat Yayınevi tarafından yayımlandı.

Görele'de zamanın sünnetçisi Sünnetçi Bekir adıyla tanınan Hacı Bekir SÜLEYMANOĞLU'nun torunu ve Çavuşlu beldesi Belediyesi eski başkanı Mehmet Y. SÜLEYMANOĞLU'nun oğlu olan ve Çavuşlu Şahali mahallesinden olan H. Avni SÜLEYMANOĞLU, yıllar sonra eskiden kalan anılarını kitaplaştırarak, Babasını, Dedesini ve Çocukluğunu "Sünnetçinin Torunu" isimli kitapta topladı.

Avni SÜLEYMANOĞLU kitabını şu cümlelerle tanıttı; "Bu kitapta okuyacağınız öykülerde, liseyi bitirene kadar çocukluğumun geçtiği, şirin bir Karadeniz ilçesi olan Görele'deki yaşamımdan aklımda kalan, altmışlı ve yetmişli yıllardaki örf adetleri, kültürü, folklorü, yemekleri, okulumu, dedem sünnetçi Bekir'i, annemi, babamı, kardeşlerimi, akrabalarımı dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım.

Memlekete her gittiğimde, benim çocukluğumdaki adet ve geleneklerin birer birer terk edildiğini, çocukluğumuzun geçtiği tipik köy evlerinin yerini beton evlerin aldığını, eski köy düğünlerinin neredeyse unutulmaya yüz tuttuğunu gözlemliyorum. Fındık ayıklama, mısır soyma, tarla kazma imecesi de kalmadı. Ahşaptan yapılan yoğurt küleğine, ayran yayıklarına, çamaşır ve hamur teknelerine, taş el değirmenlerine artık rastlanmıyor. Demircilerin yaptığı anahtarları kocaman kapı kilitlerini de artık göremiyoruz. Yeniliklere ve teknolojiye karşı değilim ama geçmişin yeni nesiller tarafından bilinmesi gerekir.

Benim yaşımda olanlar ile benden büyükler bu yaşamı gördüler ve biliyorlar. Bizden sonra geleceklere o günlerdeki yaşamı , adet ve gelenekleri bir parça anlatmayı başarabildiysem ne mutlu bana."

H.Avni SÜLEYMANOĞLU kimdir?

1957 yılında Görele'de doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Görele'de tamamladı. İstanbul İİTİA Şişli Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Bir süre kamu da çalıştı. Daha sonra uzun yıllar basın sektöründe Mali İşler - Finans yöneticisi olarak görev yaptı.

H.Avni Süleymanoğlu, bu kitapta çocukluğunun geçtiği Görele'yi, Çavuşlu'yu ve mahallesini, 60'lı ve 70'li yıllardaki yaşamı, büyüklerinden dinlediklerini, dedesini, babasını ve ailesini, bazen gülümseterek bazen de hüzünlendirerek, öyküler ve anılarla anlatmaya çalışıyor.

Haber : Oğuzhan KILIÇARSLAN - www.goreleses.com

Bu be 3460 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Kültür

9. Giresun Günleri Start Aldı...

9. Giresun Günleri Start Aldı... Feshane'deki 9. Giresun Günleri'ne katılan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın 'Koz Helvası' dağıttı....

Giresunlular'dan Şehitler İçin Mevlid

Giresunlular'dan Şehitler İçin Mevlid Kurtuluş Savaşı'nın kahraman illerinden Giresun'un dernekleri İstanbul'da şehitleri için mevlid okuttu.
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi