ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

HACI ABDULLAH HALİFE ANILDI

HACI ABDULLAH HALİFE ANILDI

Tarih 29 Eylül 2014, 14:15 Editör Site Admin

Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşmasında rol oynadığı belirtilen ve Yavuz Sultan Selim'in Trabzon'da Sancak Beyi iken hocası olduğu ileri sürülen Hacı Abdullah Halife yaşadığı Yağlıdere'nin Tuğlacık ve Tekke köylerinde törenle anıldı.

Yağlıdere Müftülüğü, Tuğlacık Köyü Kültür Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Derneği ile Tekke Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği'nce ilçenin Tuğlacık ve Tekke köylerinde düzenlenen törende konuşan Yağlıdere Müftüsü Orhan Bal, Durmuş olduğumuz bu topraklar çok mübarek ve bereketli topraklar olduğunu söyledi.

Bal, Anadolu muz’un her tarafını gezdiğimiz zaman her bir karış toprağı ya şehit kanıyla sulanmış yâda bir karış toprağın bir köşesinde Allah dostlarının mezarlarıyla dolu olduğunu görüyoruz. Mevlana Hazretleri, Yunus Emre Hazretleri, Hacı Bektaşi Veli, Hacı Bayram Veli gibi Allah dostları Anadolu’da İslamiyet’in yayılması için çabalar sarf etmişler. Büyük roller oynamışlardır. Şu anda ise kendisini anmakla şeref bulduğumuz Hacı Abdullah Halife Hazretleri de bu veliler zinciri halkasını teşrif etmektedir. Bu Allah dostu İslama büyük hizmetler etmiş Doğu Karadeniz’in Mevlana’sı olarak tanınan Hacı Abdullah Halifeyi burada yat etmek için bulunuyoruz. Bizler bu günün nesli olarak kendisine çok şeyler borçluyuz. Burada yapmış olduğu cami, ibadethane, medrese ve türbesi, değirmen ile bir taraftan insanlara hizmet ederken bir taraftan ise gelip geçenlere hizmette bulunmuş ve burada yetiştirmiş olduğu talebeleri değişik mekânlara göndererek vesile olmuştur.

Yağlıdere Belediye Başkanı Abdurrahman Kırhasanoğlu ise ,böyle bir zatın Yağlıdere ilçemizde bulunması bizim için bir şereftir. Kaymakamlığımız, iki tane belediyemiz ilçe teşkilatımız, il genel meclis üyelerimizle birlikte bu iki tane köyümüze yeterli olan hizmeti yapmaya çalıştık. Ana yollarının tamamı betonlanmış olup mahalle yollarındaki eksiklerde giderilmeye çalışılmaktadır. Yağlıdere Belediyesi olarak Tekke köyümüzün okul bahçesini parke döşenmesini üstlenmiştik. Yağlıdere belediyemizin parke ihalesinde ufak bir sorun çıktığı için beklemedeyiz. İnşallah kısa bir süre sonra okulumuzun bahçesini parke döşeyip halkımızın hizmetine sunacağız.


İki köy arasındaki yol bağlantısı çözülemedi


Tekke ve Tuğlacık köyü arasında yıllardır devam eden yol sorunu bir türlü çözülemediğini Kaydeden Kırhasanoğlu:'' Bizler Yağlıdere belediyesi olarak her zaman desteğe hazırız. Bu köylerimizde birkaç kişi buradan yol geçmesini istemediği için sorun yaşanıyor. Tekke ve Tuğlaçık köyünün halkının tamamı bir araya getirilip bu 3 yâda 4 kişinin rızasını alıp bu yolu bir an önce yapmak istiyoruz. İlçe belediyemizin ekskavatörü var biz iş makinemizi bu yol için kullanmaya yardımcı oluruz.Bu yol birbirine bağlanırsa çok iyi olur diye düşünüyorum.’’


CHP Giresun Milletvekili Karaahmetoğlu: sizlerle bu güzelliği yaşamaktan mutlu ve gururluyum


Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğluda, yaptığı açıklamada, bugün burada Hacı Abdullah Halifeyi anmak için toplanmış bulunuyoruz. Bizlerle bu güzelliği beraber yaşamaktan son derece mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. Bizler geleneklerimize, göreneklerimize, inançlarımıza ve değerlerimize sahip çıkan bir topluluğuz. Bugünde bir büyüğümüze ve bir değerimize sahip çıkmak anlamında burada bulunmaktayız. Önemli olan bunu geleceğe taşımaktır. Bizden sonra geleceklere kuşaklara geçmişimizi değerlerimizi öğretmek onlarında bu yolda ilerlemesi için yardımcı olmalıyız.

Üçtepe Belde Belediye Başkanı Harun Öztürk'de ,Üçtepe beldesine bağlı mahallelerinde böyle anlamlı bir programda buluştukları için gurur duyduklarını belirtti. Belediye olarak bundan sonraki anma programlarında da üzerilerine düşen görevi yerine getireceklerini belirten Öztürk, programın düzenlenmesinde emeği gecen herkese teşekkür etti.


Kur'an-ı Kerim ve ilahiler  ile semazen gösterisinin ardından  tören, Hacı Abdullah Halifenin Tuğlacık köyündeki türbesinin, Tekke köyündeki tekkesi ve camisinin asasını bir kayaya vurarak su çıkardığı rivayet edilen su kaynağı, halen çalışmakta olan un değirmeni, dönemin padişahları tarafından yazılan fermanlar, beratlar, kendi yazdığı el yazmaları, kullandığı eşyaların ziyaret edilmesiyle sona erdi.


FATİH AYTEKİN ÖZDEMİR

 

Bu be 2124 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Yağlıdere

Yağlıdere Günece'de betonlama çalışması yapıldı.

Yağlıdere Günece'de betonlama çalışması yapıldı. Yağlıdere'ye bağlı mahalle yollarında betonlama çalışması devam ediyor.

CHP'li Karamehmetoğlu Yağlıdere'de...

CHP'li  Karamehmetoğlu Yağlıdere'de... CHP Giresun Milletvekili ve adayı Selahattin Karaahmetoğlu Yağlıdere'de esnaf ziyaretinde bulundu.
 

Zamları Savunan Vatandaşlar Haline Geldik!11 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi