ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Tarlaların yüzde 55’i ipotekli

Tarlaların yüzde 55’i ipotekli

Tarih 09 Kasım 2014, 17:51 Editör Site Admin

Borçlarını kapatmak için banka kredilerine yüklenen çiftçiler, tarlalarını ipotek ettiriyor. Halen ülke genelindeki tarım alanlarının yüzde 55’i bankalara ipotekli.

ÇİFTÇİNİN GELİRİ ARTMADI

Yük­sek gir­di ma­li­yet­le­ri kar­şı­sın­da ça­re­siz ka­lan çift­çi de ban­ka kre­di­le­ri­ne yük­len­di.Bu­nun so­nu­cun­da kre­di borç­la­rı kat­lan­dı. Fa­iz­le­rin al­tın­dan kal­ka­ma­yan çift­çi kre­di­yi de kre­diy­le ka­pat­ma­ya baş­la­dı. Tar­la­lar, ban­ka kre­di­le­ri için ipo­tek gös­te­ril­di. Ha­len ül­ke­nin ta­rım­sal alan­la­rı­nın yüz­de 55’i ipo­tek al­tın­da.

Ko­nu­yu de­ğer­len­di­ren Zi­ra­at Mü­hen­dis­le­ri Oda­sı İz­mir Şu­be Baş­ka­nı Fer­dan Çift­çi,  2014 yı­lı­nın çift­çi için çok zor bir yıl ol­du­ğu­nu be­lir­te­rek, ba­zı ürün­ler­de za­rar­lar, re­kol­te ve ka­li­te dü­şüş­le­ri ya­şan­dı­ğı­nı, fi­yat­la­rın art­tı­ğı­nı ama üre­ti­ci­nin ce­bi­ne gi­ren pa­ra­da de­ği­şik­lik ol­ma­dı­ğı­nı söy­le­di. Çift­çi, bu ko­nu­da şun­la­rı an­lat­tı: “Buğ­da­yın ekim dö­ne­min­den iti­ba­ren ya­şa­nan ku­rak­lık Trak­ya, İç Ana­do­lu, Gü­ney­do­ğu Ana­do­lu­’da yüz­de 20 ve­rim kay­bına yol aç­tı.

DON VE KURAKLIK ETKİSİ

Don ne­de­niy­le ka­yı­sı­da yüz­de 80, fın­dık­ta yüz­de 70 ka­yıp ya­şan­dı. Son dö­nem­de­ki aşı­rı ya­ğış­lar­sa yaş seb­ze ve mey­ve­yi vur­du.” Çift­çi­nin ağır bir gir­di yü­kü al­tın­da ol­du­ğu­nu di­le ge­ti­ren Çift­çi, AKP'nin zam­lar­la üre­ti­ci­yi bi­tir­me nok­ta­sı­na ge­tir­di­ği­ni söy­le­di.

'KIRILMA NOKTASINA GİDİYORUZ'

Çiftçinin yetersiz destek nedeniyle üretim için krediye yüklendiğini belirten Ferdan Çiftçi, şöyle devam etti: “Çiftçi gelir kaybını nereden kapatacak; her yıl kredilerle yaşamaya başladı. 3-4 yıllık periyodla bunun devam etmesi sonucunda kırılma noktasına gidiyoruz. Ege'de ipotekli tarla yüzde 70’lere vardı.”

Sezen ÜNÜVAR- BUGÜN GAZETESİ

Bu be 2033 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

EYT Mağdurları Cumhurbaşkanı'ndan Çözüm Bekliyor.

EYT Mağdurları Cumhurbaşkanı'ndan Çözüm Bekliyor. Taşeron işçilerle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 1999 yılında çıkan kanunla emeklilik hakları elleri...

Yol kenarında goruk ve çürük fındık satışı var!

Yol kenarında goruk ve çürük fındık satışı var! Yol kenarında satılan fındıklar goruk ve çürük çıkıyor...
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi