ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Emeklilikte yaşı bekleyenler şokta!

Emeklilikte yaşı bekleyenler şokta!

Tarih 31 Aralık 2014, 16:00 Editör Site Admin

Hükümetin emeklilikte yaşa takılan 5 milyon dolayında vatandaşla ilgili 2 yıldır 'Çalışıyoruz, olabilir' tarzı açıklamalardan henüz bir sonuç çıkmadı.

Prim gün sa­yı­sı­nı dol­du­ran an­cak ‘E­mek­li­lik­te Ya­şa Ta­kı­lan­lar' için Ça­lış­ma Ba­kan­lı­ğı bün­ye­sin­de he­sap­la­ma­lar ya­pıl­dı. Ma­li­ye Ba­ka­nı Meh­met Şim­şek'in ‘Bu ül­ke bu yü­kü kal­dı­ra­maz' de­di­ği er­ken emek­li­lik ko­nu­sun­da pro­jek­si­yon ha­zır­lan­dı. Ça­lış­ma­da emek­li­lik bek­le­yen an­cak ya­şa ta­kı­lan si­gor­ta­lı­la­rın du­ru­mu da in­ce­len­di.

GÜVEN SARSILDI

An­cak ya­pı­lan ça­lış­ma­la­ra rağ­men so­mut bir adım atıl­ma­ma­sı üze­ri­ne mağ­dur va­tan­daş­lar TBMM’­yi di­lek­çe yağ­mu­ru­na tut­tu. Di­lek­çe­ler­de hü­kü­me­tin verdiği sözde dur­ma­dı­ğı be­lir­til­di.  “Biz­ler mağ­du­ri­ye­ti­mi­zin gi­de­ril­me­si için her yo­lu de­ne­dik, ma­ale­sef ba­şa­rı­lı ola­ma­dı­k” de­nil­di.

5 MİLYON BEKLİYOR

Çok­lu for­mül­ler­le er­ken emek­li ola­cak ki­şi­le­re ke­sin­ti ola­rak bağ­la­na­cak ma­aş­lar he­sap­lan­dı. Bu­na gö­re, 300 bin ki­şi­nin emek­li ol­ma­sıy­la dev­le­tin ka­sa­sın­dan 200 mil­yon li­ra çı­ka­cak. Uzun va­de­de ise 5 mil­yon ki­şi ya­şı bek­le­me­den emek­li­ye ay­rı­la­ca­ğı için dev­le­te ek ma­li­ye­ti ay­lık 2,5 mil­yar li­ra ola­cak.

5 YIL İÇİN YÜZDE 5 KESİNTİ

Hükümetin üzerinde çalıştığı formüle göre emeklilik yaşına kalan süreler ay olarak belirlendi. 14 aydan 2 yıla kadar yaşı bekleyenler bir kategoriye daha sonrakiler 3, 4 ve 5 yıl olarak tespit edildi. Emekli aylığı için 5 yıl bekleyenlerden yüzde 5 kesinti, 4 yıl kalanlardan yüzde 4, 3 yıl önce aylığa bağlanmak isteyenlerden yüzde 3 kesinti formülleri üzerinde duruldu. Yaşı 2 yıl bekleyeceklerden yüzde 2. İki yılın altındakilerden ise yüzde 1 kesintiyle maaş bağlanması öngörüldü.

ÇETİN ÇİFTÇİ - BUGÜN GAZETESİ

Bu be 2011 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Ekonomi

EYT Mağdurları Cumhurbaşkanı'ndan Çözüm Bekliyor.

EYT Mağdurları Cumhurbaşkanı'ndan Çözüm Bekliyor. Taşeron işçilerle ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, 1999 yılında çıkan kanunla emeklilik hakları elleri...

Yol kenarında goruk ve çürük fındık satışı var!

Yol kenarında goruk ve çürük fındık satışı var! Yol kenarında satılan fındıklar goruk ve çürük çıkıyor...
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi