ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Lastikler Hangi Şartlar Altında Saklanmalı?

Lastikler Hangi Şartlar Altında Saklanmalı?

Tarih 20 Ocak 2015, 18:44 Editör Site Admin

Lastiğe zarar veren faktörlerin başında nem geliyor. Aşırı rutubete maruz kalan bir lastikte çatlamalar meydana gelmektedir. Peki lastikler hangi şartlarda saklanmalı?

İleri teknoloji ürünü olup büyük bir özveriyle üretilen lastikler öylece alelade bir şekilde saklanmamalıdır. Yapısında barındırdığı kimyasallar ve diğer maddelerin çevredeki birçok faktörden etkilenebilmeleri nedeniyle belli başlı bir takım koşullar altında saklanması gerekmektedir. Güneş ışığı, nem, kimyasallar vs. gibi dış etkenlere maruz kalan lastikler bu faktörlerden olumsuz yönde etkilenirler. Bunun sonucunda da lastiklerde sertleşme, şekil ve balans bozukluğu ile yanak ve omuzlarda çatlama meydana gelerek lastiğin ömrü ve performansı ciddi ölçüde sekteye uğrayabilir. Bu sebeptendir ki lastik depolama işi oldukça önem verilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Uygun depolama şartlarına şöyle bir baktığımızda depolama yerinin fiziksel koşullarından lastiklerin dizilişine kadar dikkat edilmesi gereken birçok farklı husus bulunmaktadır. En başında depolar olabildiğince kuru, serin, tozsuz ve havadar olmalıdır. Lastiklerin direkt olarak güneş ışığına maruz kalması engellenmeli, pencere camları güneş ışığını emen özel cam boyaları ile boyanarak içeri giren ışık daha zararsız hale getirilmelidir. Depo içerisinde de düşük ultraviole ve infrared yayan lambalar kullanılmalıdır. Bu nedenle depo aydınlatması olarak floresanı tercih edebilirsiniz.

Lastiğe zarar veren faktörlerin başında nem geliyor. Aşırı rutubete maruz kalan bir lastikte çatlamalar meydana gelmektedir. Bu nedenle depolanacak mekanın nemlilik oranı daima %65’in altında olmak durumundadır. Sıcaklık ise 35 derecenin altında tutulmalıdır. Eğer bu ortam sağlanamıyorsa belli periyotlarla, uygun bir şekilde lastiklerin birbirleri arasında yerleri değiştirilmelidir.

Lastiklerin su ile temas etmesi önlenmeli, su borusu, radyatör gibi yerler ile aralarında en az 1,5 metre mesafe olmalıdır. Depoyu temizlerken kullandığınız malzemelere de dikkat ederek lastiklerin zarar görebileceği temizlik maddelerinden uzak durmalısınız. Lastiklerin üzerine bez, metal gibi yabancı maddeler bırakmamanız da ayrı bir önem taşıyor.

Deponun fiziksel şartlarının yanı sıra deponun yönetilmesi de oldukça önemlidir. Depoya ilk alınan lastik, çıkış yapılması gerektiğinde de ilk olarak çıkarılmalı, aynı lastikten daha sonra gelenler önden çıkarılmamalıdır. Böylece nominal devir sağlanmış olacaktır. Ayrıca depoda hasarlı lastikler var ise bunları da etiketleyerek ayrı bir alanda tutmalısınız.

Uzun süreli depolama yapacaksanız en doğru şekil, yerden en az 10 cm yükseklikten başlayan raflara dik pozisyonda tek tek yerleştirmek olacaktır. Bu lastiklerin deforme olmamaları için ayda bir lastikleri çevirerek temas noktalarını değiştirmek yerinde bir hareket olacaktır. Kısa süreli depolama yapılacağında ise bir palet yada raf üzerine boyu 1,25 metreyi geçmeyecek ve büyük ebatlar altta, küçük ebatlar üstte olacak şekilde üst üste dizilerek te saklanabilir.

Lastiklerin performansını ve kullanım ömrünü direkt olarak ciddi bir şekilde etkilemesi nedeniyle saklama koşulları yüksek önem düzeyindedir. Buna dikkat ederek gerekli koşulların sağlanması ve uygun şartların oluşturulması güvenli ve sağlıklı bir durumdur. Lastiklerinizi değiştirdiğinizde doğru koşullarda muhafaza edebilmeniz için tüm bu koşulları sağlayan ve en güvenilir hizmeti müşterilerine sunmak için gayret gösteren KolayOto’nun, lastik depolama alanında verdiği hizmeti incelemek ve yararlanmak için buraya bakabilirsiniz.

Bu be 2482 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Duyuru - İlan

Millet kendini güvensiz hissediyor!

Millet kendini güvensiz hissediyor! Arkadan telsiz sesi vererek telefonda kendilerini asker, polis veya savcı olarak tanıtan dolandırıcıların numarası ...

Konuşarak Öğren Online Dil Eğitim Sistemi

Konuşarak Öğren Online Dil Eğitim Sistemi Yabancı dil eğitimi veren kurslara gitmeye vakit bulamıyorsanız eğer online yabancı dil eğitimi tam olarak size gör...
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi