ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

İş Güvenliği Uzmanı Ve İşyeri Hekimiliği Eğitimlerine 2015 Yılında İhtiyaç Artıyor

İş Güvenliği Uzmanı Ve İşyeri Hekimiliği Eğitimlerine 2015 Yılında İhtiyaç Artıyor

Tarih 03 Mart 2015, 14:22 Editör Site Admin

İş güvenliği ve sağlığı alanında kariyer yapmayı düşünen adaylar Tema Akademi ile başarıyı yakalayabilirler.

Ölümlü sonuçlanan iş kazaları haberlerini içimiz acıyarak hergün televizyonda izliyoruz. Toplum olarak iş sağlığı ve güvenliği konusunda bir bilince sahip olmadıkça, toplum işveren üzerinde bir baskı oluşturmadıkça, devletin görevlendirdiği müfettişler işyerlerini düzenli ve objektif olarak teftiş etmedikçe, ceza sistemini hayata geçirmedikçe ölümle veya ciddi sakatlanmalarla sonuçlanan iş kazalarını her gün izlemeye devam edeceğiz. İş kazaları ve meslek hastalıklarını önlemek amacıyla, 2012 yılında çıkarılan yeni iş güvenliği yasasının yetersizliği,  iş güvenliği ile ilgili yönetmeliklere  bazı yeni maddelerin eklenmesi, bazı maddelerin değiştirilmesi   konusunu meclis gündemine taşınmasına neden oldu. İş güvenliği ve sağlığı konusunda 2015 yılında eğitimlerin daha da önem kazanacağı vurgulanmaktadır. Maden ve inşaat sektörüne yönelik yeni maddeler ve yaptırımların getirileceği belirtilmektedir. Yeni yasa ve yönetmeliklerin çıkarılması, sorunların çözümüne ne kadar etki eder bilinmez ama önemli olan çıkarılan yasaların ne kadar işlevsel ve etkili şekilde uygulandığı ve denetlendiği ile ilgili olacaktır.

 

İş kazaları ve meslek hastalıklarının 2015 yılında diğer yıllara oranla azalması için işverenlerin ve çalışanların üzerine düşen yükümlülükleri  tam olarak yerine getirmesi önemlidir. İşverenlerin öncelikle iş yerlerinde tam gün çalışacak iş güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi istihdam etmeleri bu yükümlülüğü yerine getirmeyen işyerleri sayısının çok küçük oranlarda kalması beklenilmektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın görevlendirdiği müfettişler ise iş yerleri denetimlerini objektif şekilde yaparak  yükümlülüklerini yerine getirmeyen işverenlere gerekli uyarıları yapması ve cezai işlemleri başlatması önemlidir. Sektörün ihtiyaç duyduğu A, B, C sınıfı iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi ihtiyacının karşılanmasında Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş eğitim merkezlerine de büyük görevler düşmektedir. İş güvenliği ve sağlığı konusunda hizmet veren eğitim merkezleri yasanın getirdiği yeni yükümlülükleri, görev ve sorumlulukları tam olarak yerine getirerek, 2015 yılında da hizmetlerine devam etmeleri gerekmektedir. Bu alanda hizmet veren eğitim merkezlerinden biri olan Tema Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Merkezi piyasanın ihtiyaç duyduğu iş sağlığı ve güvenliği uzmanı ve iş yeri hekimi ihtiyacının karşılanması için, gerekli olan Bakanlık onaylı sertifikayı almak isteyen Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi mezunlarına, Teknik Fakülte mezunlarına, Fen Fakültesi Fizik, Kimya ve Biyoloji Bölümleri mezunlarına yönelik eğitim programları hazırlamaktadır. Tema Akademi İş Sağığı ve Güvenliği Eğitim Merkezi’nde İSG eğitimleri kapsamında A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı, B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı, C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı, işyeri hekimliği ve patlamadan korunma dökumanı eğitimleri alanında uzman eğitimciler tarafından verilmektedir. Ayrıca merkezimiz bünyesinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı çalıştırmayan işyerlerinede Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) hizmetleri vermektedir. Eğitimler 90 saat internet üzerinden uzaktan, 90 saat yüz yüze örgün ve 40 saat uygulama olmak üzere 220 saatten oluşmaktadır. Uzaktan eğitimi tamamlamayan bir kursiyer örgün eğitime, örgün eğitimi tamamlamayan bir kursiyerde uygulama eğitimine katılamaz. Eğitimlere devam zorunluluğu bulunmaktadır. Eğitimler sonunda kursiyerlerin Bakanlık tarafından yılda iki kez yapılan sınava katılması ve bu sınavdan geçer not olan 70’i alması zorunludur. İki kez sınava girip geçer not alamayan kursiyerin tekrar iş güvenliği ve sağlığı kursuna katılması gerekmektedir.

 

İş güvenliği ve sağlığı alanında kariyer yapmayı düşünen adaylar Tema Akademi ile başarıyı yakalayabilirler. Merkezimiz uzman eğitici kadrosu, titizlikle hazırlanmış eğitim programları, teknolojik donanımı, mekansal yeterliliği, uygun ücret politikası ile dikkatleri üzerine çekmektedir. İstanbul’da yaşayan adayların merkezimizi şahsen ziyaret etmeleri ya da ayrıntılı olarak hazırlanmış web sitemizi inceleyerek merkezim hakkında bilgi aldıktan sonra tercih yapmalarını öneriyoruz. Doğru yapılan tercih başarı için atılmış ilk adımdır.

Bu be 2811 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Duyuru - İlan

Millet kendini güvensiz hissediyor!

Millet kendini güvensiz hissediyor! Arkadan telsiz sesi vererek telefonda kendilerini asker, polis veya savcı olarak tanıtan dolandırıcıların numarası ...

Konuşarak Öğren Online Dil Eğitim Sistemi

Konuşarak Öğren Online Dil Eğitim Sistemi Yabancı dil eğitimi veren kurslara gitmeye vakit bulamıyorsanız eğer online yabancı dil eğitimi tam olarak size gör...
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi