ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

İyi Parti için siyaset yeni başlıyor.

İyi Parti için siyaset yeni başlıyor.

Tarih 28 Haziran 2018, 20:59 Editör Site Admin

Yaklaşık on ay önce kurulan İyi Parti, seçim kampanyasına iyi başladı…

İyi Parti’yi  Meral Akşener ve Millet Taşıdı…

 

İyi Parti yaklaşık on ay önce kuruldu. Erken seçim kararı alınınca seçimlere girecek, giremeyecek konuları gündeme geldi. CHP İyi Parti’ye 15 milletvekili göndererek grup kurdurdu ve seçimlere girme yeterliliğini sağladı. Meral Akşener ise yüz bin imzayı hayli geçerek, millet teveccühü ile aday oldu.

 

İyi Parti kısa zamanda yinede iyi teşkilatlandı.

Sahada milletin İyi Parti’ye bir teveccühü olduğu görülüyordu. Fakat bazı korkulardan dolayı üye olmaya, yönetici olmaya çok yanaşamıyorlardı.  Buna rağmen İyi Parti Türkiye genelinde teşkilatlarını kurdu, il ilçe kongrelerini tamamladı. Ve yapılan çalışmalarla üye sayısı milyonları buldu.  Teşkilatlanmaları tam olarak tamamlayamasa da hızlı bir yapılanma yaptı.

 

İyi Parti kurulduğu günden itibaren Meral Akşener’in rüzgarı ile iyi bir gündem oluşturdu.

Özellikle Trakya, Ege ve Türkiye’nin batı bölgelerinde ilgi diğer yerlere göre daha fazla oldu. Millet Meral Akşener’i bir yerlere taşımaya başladı.   Fakat İyi Parti seçim kararı alınınca şu hayatı yaptı. Diğer adaylar netleşmeden Meral Akşener mi? Recep Tayip Erdoğan mı?  Algısını oturtmaları gerekiyordu.  Bu partinin resmi teşkilatı tarafından yapılmayabilirdi. Sosyal medya, yerel ve ulusal medya çeşitli şekillerde kullanılabilirdi. Bu yapılamadı… 

 

Ardından Muharrem İnce aday çıkınca, bu algıyı Recep Tayip Erdoğan İnce’yi muhatap alarak yaptı.  Çünkü Akşener ile Erdoğan hemen hemen aynı tabana hitap ediyordu. Oysa İnce’nin hitap ettiği taban ve oy oranı belliydi. Öylede oldu. İnce yüzde 30 aldı, kaldı.

 

Fakat Akşener biraz popüler hale getirilse idi. Erdoğan arada onda da sataşsaydı, Akşener’in söz hakkı doğacak, medya onu verecek ve yıldızı biraz daha parlayacaktı.  Akşener’in yüzde 15 oy alması demek, Ak Parti’den 5 puan daha düşmesi demek olacaktı. Bu da seçimleri ikinci tura bırakacaktı.

 

Her şeye rağmen yeni kurulmuş İyi Parti, iyi bir oy aldı.  

Millet Meral Akşener’i ve İyi Parti’yi taşıdı. En azından şimdi 44 milletvekilleri var. Mecliste grup kuruyor. Her Salı grup konuşmalarını TRT verecek. Milletvekilleri mecliste önergeler, kanun teklifleri verebilecek.  Kendini daha iyi ifade edecek. Milletvekilleri sokağa iner, milletin sorunlarını meclise taşır, çözüm ararsa İyi Parti’ye iyi gelecektir.

 

İyi Parti’nin aldığı oya gelince…

MHP’den biraz oy aldığı görülüyor. Bu 4 puan olabilir. Zira MHP’nin 7 Haziran’da yüzde 16 olan oyu, 1 Kasım’da yüzde 12’ye inmişti. MHP 1 Kasım’da kaybettiği oyları aldı. Yani yüzde 16’ya çıkabilirdi. Çıkmadı…  Büyük ihtimalle MHP’ye 4 puan geri gelirken, 4 puan da İyi Parti’ye gitmiş. İyi Parti Ak Parti’den 3, CHP’den 2,  DP, BBP ve diğer bazı parti tabanlarından yüzde 1 oy aldığı görülüyor.

 

İyi Parti yüzde 10 civarında oy alırken; Meral Akşener yüzde 7 civarında oy aldı.  İyi Parti’ye verilen yüzde 10 oy da Meral Akşener’in kredisi ile alındı. Zira ittifakta, muhalefetin adayı Muharrem İnce olarak algı oluşturulunca, oylar kampanya sonlarına doğru İnce’ye gitti.

 

Aslında İyi Parti için siyaset yeni başlıyor.

Bundan önce parti kurma, teşkilat kurma ile uğraşan İyi Parti, teşkilatları ve milletvekilleri ile bundan sonra siyaset arenasında var olmaya çalışmalılar. Yerel seçimler için şimdiden çalışmaya başlamalılar.

 

Haber - Analiz : Ali Şükrü Kara

Bu be 1598 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı şeyleri görüyoruz...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı şeyleri görüyoruz... Ak Parti İl Başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Raporlara bakınca bazı eleştirile...

Saadet Partisi Beklentilerin Altında Kaldı.

Saadet Partisi Beklentilerin Altında Kaldı. Saadet Partisi Genel Başkanları Temel Karamollaoğlu’nun rüzgarı ile seçimlere girdi…
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi