ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Giresun Milli  Değerlerine Sahip Çıkıyor

Giresun Milli Değerlerine Sahip Çıkıyor

Tarih 27 Ağustos 2020, 14:04 Editör Site Admin

Giresun Eynesil'de milli mücadelenin simge ismi Karamürtezaoğlu Bilal Kara'nın adı İl Genel Meclisi'nde ilçe stadına verilmesi önerildi.

30 Ağustos Zafer Bayramı öncesi anlamlı önerge

Eynesil İl Genel Meclis Üyesi Fatih Cansız'ın girişimleri ve Ahmet Salih Bal, İbrahim Erkan, Mustafa Demirci imzaları ile  Eynesil'de milli mücadelnin simge ismi Karamürtezaoğlu Bilal Kara'nın adı İl Genel Meclisi'nde  ilçe stadına verilmesi önerildi.


Önerge sonrası  Fatih Cansız ve İl Genel Meclis Üyesi Murat Arslan'ın başkanlığını yaptığı  Giresun İl Genel Meclis araştırma komisyonu  üyeleri Eynesil'e  ziyarette bulundu. Ziyarette Karamürtezaoğlu Bilal Kara'nın yaşayan tek çocuğu Ömer Kara, torunları Mahmut Kara, Yavuz Selim Kara, diğer akrabaları ve çevreden esnafları ziyaret etti.


Karamürtezaoğlu Bilal Kara Eynesil’in köklü ailelerinden birine mensuptur. Dedeleri Çepni Türkmen boylarından olup yöreye 1700 lü yılların başında göç ederek yerleşmişlerdir. Karamürtezaoğlu Bilal Kara  Bilal 1890 yılında Eynesil de doğdu.


Mücadele Yılları
Karamürtezaoğlu Bilal Kara Eynesil'in Rus işgali sırasında kurduğu çete ile mücade etti.  İşgalci Rus kuvvetlerinin halka zulümlerinin artması üzerine,  Karamürtezaoğlu Bilal Kara ve arkadaşları harekete geçerek, 3 Rus askerine saldırıp birini öldürmüşlerdir. Bunun üzerine yerel direniş resmen başlamış olur.


O dönemin Rus komutanı Alexandır, Karamürtezaoğlu Bilal Kara ve arkadaşların peşine düşer. Deli Bilal ve arkadaşları Zıva diye bilinen yere çekilerek eyleme devam ederler. Karamürtezaoğlu Bilal Kara ve arkadaşlarının bulundukları yeri bir muhbirle tespit eden Ruslar, buraya baskın düzenler. Bu baskına hazırlıklı olan Eynesilli çeteciler, işbirlikçi ile Rus askerlerini öldürüp silahlarını aldılar.


Vur kaç taktiği ile devam eden çatışmalar, Rusya’da ki Ekim ihtilali ve iç karışıklardan dolayı geri çekilmelerine kadar sürmüştür. Ruslar geri kaçarken yine Deli Bilal ve arkadaşları Kale boynunda yaptıkları saldırı ile birçok Rus askerini öldürdüler. Böylelikle Eynesil’in Rusların işgalinden kurtuluşu 14 Şubat 1918 günü gerçekleşti.


Karamürtezaoğlu Bilal Kara bu çatışmalar içersinde sol bacağından yaralanmış ve kurşun ölene kadar bacağında kalmıştır. Kendisi 1958 yılında Eynesil Merkez de Karaciğer yetmezliğinden vefat etti.

Mücadele yıllarında Topal Osman, Hüseyin Avni Alparslan ve Trabzon mebusu Ali Şükrü Bey ile yakın dostlulukları oldu.


Bu be 578 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Alucra

Alucra Vakfında Süleymanoğlu Dönemi

Alucra Vakfında Süleymanoğlu Dönemi Alucra Vakfında seçim heyecanı İstanbul Kasımpaşa Lemar Toplantı salonunda gerçekleşti.

Esenyurt'ta Giresun Rüzgarı

Esenyurt'ta Giresun Rüzgarı İstanbul Esenyurt Giresunlular Derneği, Giresun Kültür Evi açılışını yapıyor...
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi