ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Giresun Yurdu 'SATILIK!'

Giresun Yurdu 'SATILIK!'

Tarih 15 Nisan 2010, 11:17 Editör Site Admin

Ankara'da bulunan Ankara Giresun Öğrenci Yurdu'nun satışının duyulması üzerine harekete geçen, Giresunlu dernek ve vakıflar yayınladıkları ortak basın açıklaması ile satışın durdurulmasını istediler.

YURDUN SATILACAĞINI DUYAN GİRESUNLU VAKIF VE DERNEKLER AYAĞA KALKTI
Ankara Giresun Hizmet Gurubu,  Giresun ve İlçeleri Derneği Genel Merkezi, Giresun Sağlık Eğitim ve Sosyal Day.Vakfı, Ankara Şebinkarahisarlılar Vakfı, Tirebolu Kültür ve Yardımlaşma Derneği , Alucra Çalgan Köyü Derneği  yayınladıkları ortak basın açıklamasında satışın durdurulmasını istediler.

ORTAK BASIN AÇIKLAMASI

 "..ANKARA GİRESUN ÖĞRENCİ YURDUNU
                           BABALAR GİBİ SATAMAZSINIZ

Giresun Özel İdaremizce Ankara da bulunan eski Giresun Yüksek Öğrenim Öğrenci Yurt binası bir kes daha satışa çıkartılmıştır.
Her şeyden önce bu satış kararını alan yetkililer, Ankaradaki bu eski yurt binasının
Giresun Özel İdaresine nasıl kazandırıldığını bilmek zorundadır. Çünkü satışına karar verilen bu bina durduğu yerden Özel İdaremizin malı olmamıştır.                                                 
    Bu bina babalar gibi satmaya kalkanlar, bu binanın şimdi rahmetle andığımız
Başkanlarımızdan Hayrettin ERKMEN, Göreleli yazar ve eğitimcimiz H.Rahmi EYÜPOĞLU eski Belediye Bşk. Dr. Rıza ERKAN, eski Dernek Bşk. Sacit KARAİBAHİMOĞLU, Zeki AKDAĞ ve isimlerini şükranla andığımız yüzlerce hemşerimizin maddi ve manevi katkıları ile yaptırıldığını ve mülkiyetinin Özel İdaremize devredildiğini bilmek zorundadırlar.                 
           Bu ilk satış kararına karşı Giresun Dernekleri, bazı milletvekillerimiz ve Sivil Toplum Örgütlerimiz “Böyle bir mülke bir daha sahip olamayız” diye bir kampanya açarak bina- nın satışına karşı çıkmışlardır.
Satışından vazgeçilen bina bu kes de KALYON adlı bir şirkete Otel olarak kiraya verilmiştir. Kiraların tahsil edilememesi üzerine Özel İdaremiz zarara uğramış,  tahliye sonra- sında ise binanın hemen hemen bütün demirbaşlarının talan edildiği görülmüştür.     
Bu arada binanın 24.Aralık.2008 tarihinde 3.439.000 TL. Tahmini bedelle ikinci kes satışı gündeme getirilmiştir. Yine Giresun Dernekleri yürüttüğü  “sattırmayız” kampan-yasının yanı sıra binaya alıcının da çıkmaması üzerine bu ikinci satış sa gerçekleşememiştir.
Zamanın Giresun Valisi sn.M. TAŞKESEN o tarihte şu açıklamayı yapmıştır. “Bina çok iyi yerde bulunuyor. Daha güzel değerlendirilebilir. Mesela, Giresun Öğrenci Yurdu olarak düşünülebilir. Tabii ki Ankarada ne kadar Giresunlu öğrenci var. Bunları araştırmak lazım. Neticede satılmadı”
Bu arada bir Yerel Seçim yaşanmış, satış kararı veren birçok Encümen Üyesi de değişmiş olmasına karşın,

ne Sn.Valimizin önerdiği gibi Ankaradaki öğrenci sayımız araştırıl-mış ne de binanın Giresun Öğrenci Yurduna çevrilmesi için girişimde bulunulmuştur.
Tam aksine, binanın 22.4.2010 tarihinde üçüncü kes, hem de eski değerinin de altın- da bir değerle satışı gündeme gelmiştir.
Her Giresunlunun şu soruyu sorması gerekir. Bu binanın satılması ile ne amaçlanıyor,  elde edilecek gelir ile Giresun ve Giresunluya hangi artı değer kazandırılacaktır?
Öğrencilerimizin eğitimine katkıda en büyük yeri tutan yurt sorunlarının çözümünden den daha kutsal ve artı değer taşıyan bir yatırım ve hizmet düşünülebilir mi?
Ankara da Üniversite kazanan gençlerimizin eğitimine büyük katkı sağlayacak bu bina satılarak Giresun ve Giresunlu için ne gibi bir artı değer yaratma amaçlanmaktadır? Eğitime katkı veren yurt hizmetinden daha kutsal ve artı değer taşıyan bir hizmet olabilir mi?
Bu satış kararını alanlar, aynı cadde üzerinde Sivaslıların Erkek Öğrenci Yurtlarının yanına yeni bir Kız Öğrenci Yurdu yaptıklarını,  Afyonluların Afyonlular Evini, Kilislinin Kız Öğrenci Yurdunu,  Adana ve Kayserilileri Kredi Yurtlara verdikler Yurtları, hemen yanı başımızdaki Seyran Kız Öğrenci Yurtlarının hizmet verdiklerini hiç mi görmediler?

                    Bu satış kararını verenler, bir Giresunlu olarak en azından burnumuzun dibinde ki Ordu Bolaman da Üniversitesiteye Yurt binası olarak 6 bin metre kare arazisini ücretsiz tahsis eden Ordulu vatandaşın duyarlılığını üzerlerinde duymak zorundadırlar.
Görevleri, tüm Giresun halkının memnuniyetini ön planda tutmak ve mahalli müşterek ihtiyaçların karşılanmasında öncelikleri belirlemek olan Encümen üyelerimiz eski Yurt Binamızın satış kararını alırken bu satış kararı ile Giresun halkının memnuniyetinin ön planda tutulduğu savunulabilir mi? Tabiiki hayır.
Giresunlunun malı olan bu bina, Giresun ve Giresunlu için en iyi şekilde kullanıldığı sürece, gün gelir bu satış kararını verenlere de, çocuklarına ve yakınlarına da mutlaka bir gün hizmet sunar. Aynen geçmişte birçok bürokratımızın eğitimi sırasında onlara yurt, hastası ve görevi nedeniyle Ankaraya gelen hemşehrilerimize de ev sahipliği yaptığı gibi.
İnsan babasından miras kalan malı satarken bile bin kere düşünür.
Oysa bir inatçasına üçüncü kes satılmaya kalkılan bina baba malı değil, tüm Giresunun ortak malıdır.
Giresun ve Giresunlu için daha iyi nasıl değerlendirebileceğimize karar vermektir.
Onun için bu satış kararı verenleri Giresunluluk adına bir kere daha sağlıklı düşünmeye davet ediyor ve Ankara da seneler önce Giresun ve Giresunluya kazandırıl- mış bulunan bu BİNAMIZIN SATILMAMASINI, SATIŞTAN VAZGEÇİLMESİNİ İSTİYOR HATTA TALEP EDİYOR ve bu konuda tüm Milletvekillerimizden, Siyasi Partilerimizden ve Belediye Başkanlarımızdan,Sivil Toplum Örgütlerimiz ile tüm Giresun Derneklerinden, Basınımızdan ve Giresun Halkından desteklerini de istiyoruz.
               Saygılarımızla,
Ankara Giresun Hizmet Gurubu                      Giresun ve İlçeleri Derneği Genel Merkezi

Giresun Sağlık Eğitim ve Sosyal Day.Vakfı     Şebinkarahisarlılar Vakfı

Tirebolu Kültür ve Yardımlaşma Derneği              Alucra Çalgan Köyü Derneği  
"

Bu be 4301 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim

İmam Hatip Tercih Edenlere Burs Var

İmam Hatip Tercih Edenlere Burs Var İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı ve İnsan ve Medeniyet Hareketi, Ensar Vakfı, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği bu...

TEOG Sorunu Yok, Okul Sorunu Var!

TEOG Sorunu Yok, Okul Sorunu Var! Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TEOG kalmalı açıklaması sonrası eğitim sistemi bir ...
 

Ev sahibinin hiç mi suçu yok?20 Nisan 2019

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi