ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

GOP Hastanesi'nde Bilekten Anjiyo

GOP Hastanesi'nde Bilekten Anjiyo

Tarih 03 Şubat 2010, 17:35 Editör Site Admin

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Kardiyoloji Merkezi'nde farklı bir Anjiyo uygulaması yapılıyor.

Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi Kardiyoloji Merkezi’nde uzun süredir Koroner Anjiyo işlemleri El Bileğinden yapılıyor.

Her üç kişiden birinin ölüm nedeni olan kalp hastalıklarında en önemli nokta erken teşhisdir. 70’li yıllardan beri kullanılan anjiyo işlemi, gelişen teknoloji sayesinde artık el bileğinden yapılabiliyor.

EL BİLEĞİNDEN ANJİYO
Kasık damarından yapılan ve hastayı belli bir süre yatağa bağlayan koroner anjiyo bilinen ve en yaygın uygulanan yöntemdir. Ancak artık ülkemizde aynı standartlara sahip ve hastaya yaşam konforu sağlayan el bileğinden anjiyo yöntemi ile tedavi süreci kolaylaşıyor. Kardiyoloji Bölümü Sorumlusu Doç. Dr. Nuri Kurtoğlu, bu yöntemi sıklıkla kullandıklarını ve bu sayede hastanın korku ve endişesini de azalttıklarını belirtiyor.

El bileğinden anjiyo nasıl bir uygulama?
Kasık damarından yapıldığı gibi aynı şekilde bilek damarından kalbe ulaşılarak anjiyo gerçekleştiriliyor. Vücudumuzda bütün atardamarlar aorttan orjin aldığından yine el bileğinden ulaşılan damar ile uygulama gerçekleştiriliyor. Bu yöntemde önemli olan hastanın fiziksel yapısının uygunluğudur.

El bileğinden anjiyo yöntemi herkese uygulanabiliyor mu?
Aslında herkese yapılabilmesi gerekiyor fakat bizim karşılaştığımız hastalarda erkeklerde %90 sıklığında, kadınlarda % 60 -70 civarında uygunluk oluyor. Tabi eğer uygunsa hasta bu yöntemi tercih ediyor. Kol atar damarındaki kişiden kişiye gözlenen anotomik değişkenlik nedeniyle yöntemin erkek hastalarda uygulanabilme oranı daha yüksek. Ancak yine de oldukça yüksek oranlarda uygulanabiliyor.

Doktor ve hastaya ne gibi kolaylıklar sağlıyor?
Doktor açısından uygulamada kasıktan anjiyoyla kıyaslandığında çok büyük farklılıklar bulunmuyor ancak hasta açısından bakıldığında, kasık bölge olarak daha hassas ve reflekslerin kontrol edilemeyeceği bir alan olduğu için uygulama sonrasında ve hasta yatağına çıktığı zaman bası uygulamak gerekiyor bu basıyı uzun süre yatağında da devam ettirmek gerekiyor. Aynı zamanda hasta en az 6 saat yatağa bağlı kalıyor ve bütün ihtiyaçlarını yatağa bağlı gidermek zorunda kalıyor. Fakat el bileğinden anjiyoda bu uygulama aynı değil. Yapıldıktan hemen sonra, kanalı çıkarılabiliyor, bir bandajla kapatmak mümkün oluyor. Uzun süre bası uygulaması gerekmiyor. Hasta erken taburcu oluyor ve kasık damarından yapılan anjiyo uygulamasında olduğu gibi yatağa bağlı kalmıyor.

Bu yöntemler dışında başka hangi yöntemlerle birlikte uygulanabiliyor?
Yine kasık damarından yapılan stend ve balon uygulamaları el bileğinden yapılabiliyor. Bu yöntem tabi çok daha büyük avantajlar sağlıyor. Stend ve balon uygulamaları kasık damarından yapıldığında hasta 12 saat yatmak zorunda kalıyor çünkü kan sulandırırcılarda kullanılıyor. Ancak el bileğinden uygulandığında kan sulandırıcılar kullanılsa da birkaç saat içinde bilek bandajlanıp hasta taburcu edilebiliyor.

El bileğinden anjiyo yöntemi pahalı mı?
Uygulama bölgesi bilek olduğu için kasık damarından kullanılan kateterlerden çok daha ince kataterler kullanılıyor. Bu da çok cüzi bir fiyat farkına mal oluyor. El Bilğinden Anjiyonun Türkiye’de maalesef çok yaygın olmadığını belirten Kurtoğlu, “Yeni bir yöntem ancak zamanla yaygınlaşmasını bekliyoruz. Yaygınlaştıkça maliyetteki farklılığında ortadan kalkacağını düşünüyoruz .”dedi.

Bu be 4972 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Sağlık

Kaçak Çay'da Büyük Tehdit...

Kaçak Çay'da Büyük Tehdit... Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, kaçak çay analizlerinde hayvan dışkısı ve böcek kanına rastlanıldığını...

Giresun' da 3 Yeni Hastanenin Temeli Atılıyor

Giresun' da 3 Yeni Hastanenin Temeli Atılıyor Giresun' a yapılması planlanan Giresun Doğum Kadın ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Fizik ve Tedavi ve Rehabili...
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi