ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

KANLIHAN KÖPRÜSÜ'NDE TERÖRE PROTESTO

KANLIHAN KÖPRÜSÜ'NDE TERÖRE PROTESTO

Tarih 10 Mayıs 2010, 12:07 Editör Site Admin

Dereli İlçesi'nde 26 Mayıs 2010 tarihinde meydana gelen terörist saldırıya tepkiler devam ediyor.

Giresunlu Doktor Özgür Ecevit Özcan’ın önderliğinde ve Giresun’daki Sendikalar ve Sivil Toplum Kuruluşları tarafından da desteklenen “Bu Dağların Sahibi Bizleriz” adındaki terörü protesto ve şehidimizi anma mitingi Dereli İlçesi’nin Tamdere Köyü yakınlarındaki Kanlıhan Köprüsü Mevkii’nde yapıldı. Mitinge Milliyetçi Hareket Partisi Bulancak İlçe Başkanı Necmettin Kesik’te katıldı.

 

Yaklaşık 50 araçlık bir konvoyla mayınlı saldırının olduğu bölgenin çok yakınındaki Kanlıhan Köprüsü’ne gelen grup, köprüyü ve civardaki tepeleri Türk Bayrakları ile süsledi. Burada sloganlar atılarak teröre lanet yağdırıldı ve vatanın bölünmezliği vurgulandı. Bu arada gösteriler sırasında katılımcılar İsmail Türüt’ün ‘Plan yapmayın plan’ isimli türküsünü bir ağızdan söylediler ve Karadeniz üzerinde plan yapanlara sert bir mesaj gönderdiler. Sloganların ardından Kanlıhan Köprüsü üzerinde bir basın açıklaması yapan Doktor Özgür Ecevit Özcan, terörün bu dağlarda barınamayacağını vurgularken, gerekirse ormanlarda terörist arayacaklarını belirtti. Özcan, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

 

“Bugün Anneler günü. Kutlanması gereken bugünde bizlerin yüreği buruk. Çünkü kimi anneler çocuklarına sarılırken, şehit anneleri mezar taşlarına sarılarak ağlıyorlar. Biz de bugünü özellikle seçtik ki; burada şehit verdiğimiz Jandarma Astsubay Ahmet Eryılmaz da bir ana kuzusuydu. Annesinin gözyaşlarını basından ve televizyondan takip ettik. Tabii bizim de yüreğimiz kan ağlıyor. Çünkü biz de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyız. Kanlıhan Köprüsü’ne bayraklarımızı asarak teröre protestomuzu ifade ettik. Ayrıca ‘Bu Dağların Sahibi Bizleriz” pankartımızı da asarak hain teröristlere buranın gerçek sahibinin Giresun Uşakları olduğunu ve ne pahasına olursa olsun onları burada barındırmayacağımızı bir kez daha ifade ettik.

Yaklaşık 5-6 yıldır bu hain saldırılar Doğu Karadeniz’de maalesef yaşanıyor. Ama bu planlar Karadeniz’de tutmaz. Askerlerimiz güvenlik sebebi ile ormanlara girip terörist arayamıyor olabilir. O hain teröristler Giresun Uşakları’nın sabrını zorlamasınlar. Gerekirse Giresun ormanlarına girip terörist kovalarız. Bundan kimse şüphe etmesin. Biz Giresun’da insanların korku ile yaylalarda gezmesini istemiyoruz. Biz teröristleri bu topraklarda istemiyoruz. Biz bu yaylanın suyunu içip etini yemeyi bildiğimiz gibi savunmasını da biliriz. Sakın ha o hain teröristler meydanı boş zannetmesinler. Belik burada bir Özgür ölür ama onlarca Özgür gelir. Bakın 4 aylık oğlum ile buraya terörü protesto etmeye geldik. Çocuklarımıza huzurlu bir ülke bırakmak en önemli amaçlarımızdan biri olmalıdır.”

 

Konuşmanın ardından arabalara binildi ve çok kısa bir yolculuktan sonra patlamanın olduğu keskin virajın olduğu bölgeye gelindi. Patlamanın izleri çok net olarak kayalarda belli olduğu gözlendi. Buraya kırmızı ve beyaz karanfiller bırakıldı. Ardından 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı ve istiklal marşı okundu. Ardından terörü protesto eden sloganlar atıldı ve Giresun Dağları’nın sahipsiz olmadığı bir kez daha vurgulandı. Bu arada bir araçtan İsmail Türüt’ün ‘Plan yapmayın plan’ isimli türküsü bir kez daha dinlendi. Kanlıhan Köprüsü ve Mayınlı saldırının olduğu viraja yakın bölgede herhangi bir uzaktan kumandalı patlamayı önlemek amacı ile Özel Harekât Timleri’ne ait sinyal bozucu Jammer aracı olduğu gözlendi. Daha sonra konvoy geldiği yoldan geri döndü.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Bulancak İlçe Necmettin Kesik’te yaşanan hain saldırıdan duyduğu üzüntüyü belirtti ve görüşlerini şöyle ifade etti:

“Biz bugün pkk’nın cesaret edip asker şehit etmek için geldiği bu noktadayız. Biz Giresun Uşakları, Giresun Dağları’nın sahipsiz olmadığını göstermek için de buraya geldik. Ayrıca bu Anneler Günü’nde şehidimizin yasını tutuyoruz ve Şehit Anneleri başta olmak üzere tüm annelerimizin Anneler Günü’nün canı gönülden kutluyorum. Bu dağlar sahipsiz değildir. Nasıl ki; Topal Osman Ağa bu dağları işgalci düşmanlara bırakmamışsa, biz de bugün bu ruhun var olduğunu göstermek için yollara düştük. Burası Giresun. Hiçbir yere benzemez. Teröristler aklını başına alsın. Giresun Uşakları 1.500 km ötedeki İzmir’in Yunanlılar tarafından işgaline ilk tepkiyi göstermiş ve bağrından 2 tane gönüllü alay çıkarmıştır. Böyle bir geçmişi olan Giresun’un uşakları vatanının dağlarının pkk teröristlerinin ayak izleri ile kirlenmesine hiçbir zaman müsaade etmez ve bundan sonra da etmeyecektir. Bu ülkenin bölünmez bir bütün olduğunu anlayamayan dar kafalıların ya aklına bu fikri sokacağız; ya da bu dağları onlara dar edeceğiz. Aslında katılım iyi ama daha da çok katılım olması güzel olurdu. Çünkü bu dağlarda ölenler bizim vatanımızın evlatları. Yani Türkiye’nin tamamının canını yakan bir üzüntü yaşıyoruz.”

 

Kanlıhan Köprüsü’nün yaklaşık 500 metre ilerisine iki hafta önce bir askerî aracın geçişi sırasında, virajın kenarına döşenen mayın uzaktan kumandayla patlatılmıştı. Olayda, Astsubay Ahmet Eryılmaz şehit olmuş, erler Osman Kaya ve Erdem Ay yaralanmıştı.

 

Haber: FATMA UĞURLU  www.kerasushaber.net

Bu be 5318 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dereli

Yavuzkemal Beldesindeki Kursiyerler Sertifikalarını Aldı

Yavuzkemal Beldesindeki Kursiyerler Sertifikalarını Aldı Dereli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Giresun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) ve İlçe Halk Eğitim M...

Dereli'de yayladaki kaçaklara müdahale

Dereli'de yayladaki kaçaklara müdahale Dereli'de yaylalarda kaçak olarak yapılmaya başlanan inşaatlara müdahale edildi.
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi