ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Doğankent'te Öğretmenevi İhtiyacı

Doğankent'te Öğretmenevi İhtiyacı

Tarih 20 Temmuz 2010, 10:49 Editör Site Admin

Türkiye'nin her ilinde ve ilçelerinin büyük bir bölümünde öğretmenlerin ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan insanların sosyal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla öğretmen evleri kurulmuştur.

Öğretmen evleri, tayini çıkanların, tatile gidenlerin uğrak yeri olan öğretmen evleri, bulundukları yerlerdeki personellerin günlük ihtiyaçlarını da gidermektedir. Dersten sonra zaman geçirmek, gazete okumak, arkadaşlarla muhabbet etmek, bilgi alışverişinde bulunmak amacıyla onlara hizmet vermektedir.

    
Doğankent ilçemiz ise maalesef öğretmen evi nimetinden mahrumdur. Doğankent küçük nüfusu ile denizden yaklaşık 30 km içeride bulunuyor. Her ne kadar Gümüşhane-Erzurum yolu üzerinde bulunsa da denizden içeride olması cazip olmasını engelliyor. İl merkezine bir saat uzak olması da çabası. Sosyal aktivitelerin azlığı veya sosyal yaşam alanlarının darlığı burada çalışan insanların ve öğretmenlerin sürekli olarak şikayet ettiği konulardandır. İlçemizdeki okullarda yerli öğretmen sayısı oldukça azdır. Doğankent’e gelen öğretmenler genel itibariyle ilk atama yoluyla göreve başlamaktadırlar. Bir nevi zorunlu bir görevdir bu.

    
İki üç sene Doğankent’te görev yapanlar ve vakit geçirenler artık sıkıldıklarını belirtip hemen kaçmaya, başka yerlere tayin istemeye çalışmaktadırlar. Bu da sürekli bir öğretmen sirkülasyonuna neden olmakta, dolayısıyla eğitim de bu sirkülasyondan olumsuz etkilenmektedir.

    
Ülkemizde nüfusu Doğankent’ten az olan birçok yer bulunmakta ve oralarda öğretmen evleri bulunmaktadır. Çünkü öğretmen evleri eğitim camiasının temel ihtiyacıdır. Doğankent’te maalesef bu kurumun bulunmaması düşündürücüdür. Tayinleri Doğankent’e çıkan öğretmenler bir sıfır yenik bir psikoloji ile göreve başlamaktadırlar. Haklı olarak söyledikleri “bir öğretmen evi bile yok” cümlesi bizleri üzmektedir. Bütün bu nedenlerle Doğankent’e acilen bir öğretmen evinin kurulması zorunludur.

    
Öğretmenevi sayesinde öğretmenler arasında birlik, dayanışma ve kaynaşma duygusu artacak ve daha verimli bir süreç yaşanacaktır. Buraya kurulacak bir öğretmen evi sadece öğretmen değil, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının da sosyal ihtiyaçlarının karşılayabilecekleri, dinlenebilecekleri ve bir şeyleri paylaşacakları mekan olacaktır. [Suttasi.com]

Bu be 6508 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Doğankent

Doğankent Öğretmen Evine Kavuştu

Doğankent Öğretmen Evine Kavuştu Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürlünün 26.10.2016 tarihli olurlarıyla Doğankent Öğretmen evinin ...

Çatalağaç Köyü Halk Oyunları Ekibi gösterilere hazırlanıyor.

Çatalağaç Köyü Halk Oyunları Ekibi gösterilere hazırlanıyor. Çatalağaç Köyü Halk Oyunları ekibi 2014 yılında kurulan Çatalağaç Köyü Derneği bünyesinde çalışmalarına devam edece...
 

Zamları Savunan Vatandaşlar Haline Geldik!11 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi