ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Prof. Dr. Halil İbrahim Bahar için tepki büyüyor!

Prof. Dr. Halil İbrahim Bahar için tepki büyüyor!

Tarih 30 Eylül 2010, 14:47 Editör Site Admin

Eynesil Dernekçiliğinin önemli isimlerinden Eynesil İshaklı Köyü Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kurucu Başkanı Nihat KARABEKTAŞ; Giresun Üniversitesi'ndeki rektörlük seçimi sürecince hemşerimiz Prof. Dr. Halil İbrahim BAHAR'a yapılan haksızlığa ve bu duruma seyirci kalanlara tepki gösterdi.

KARABEKTAŞ; Giresun Üniversitesi Rektörlük Seçimleriyle ilgili olarak   kamuoyuna yapmış olduğu  basın açıklamasında;
           

            Giresun Üniversitesi'nde görev süresinin dolmasına 1 yıl kala istifa eden Osman Metin Öztürk'ün yerine YÖK tarafından vekâleten Polis Akademisi Öğretim Üyesi Eynesilli hemşerimiz Prof. Dr. Halil İbrahim Bahar (Kavgacı) rektör olarak atanmıştı. Göreve başlamasının ardından 18 gün sonra (18 Haziran 2010)  yapılan rektörlük seçiminde Prof. Dr. Halil İbrahim Bahar, en çok oyu alan aday olmuştu. 89 oyun kullanıldığı seçimlerde Prof. Dr. Halil İbrahim Bahar 31, Prof. Dr. Mustafa Türkmen 29, Prof. Dr. Aygün Attar 21, Prof. Dr. Ayhan Bölük 4, Prof. Dr. Yılmaz Can 2, Prof Dr. Murat Teker 1 oy almışlardı. YÖK Genel Kurulu ise 1 Temmuz 2010 tarihinde yapılan toplantısında İlk 2 (iki) sırayı alan adayları (Halil İbrahim Bahar 31, Prof. Dr. Mustafa Türkmen 29 oy) liste dışı bırakarak 21 oy alan Prof. Dr. Aygün Attar’ı 1. sıraya, 4 oy alan Prof. Dr. Ayhan Bölük’ü 2. sıraya,  2 oy alan Prof. Dr. Yılmaz Can’ı ise 3. sıraya almıştır. Daha sonra 2 oy alan Prof. Dr. Yılmaz Can adaylıktan çekildiğini açıklamış ve akabinde YÖK listeyi Cumhurbaşkanlığına göndermemişti. Daha sonra YÖK başkanlığı, Rektör Vekili Prof. Dr. Halil İbrahim Bahar’ı görevden alarak yerine K.T.Ü öğretim üyesi Prof. Dr. Ersan BOCUTOĞLU’nu vekâleten görevlendirmişti.
  
             Üniversitenin kurucu rektörü Mehmet TÜFEKÇİ, K.T.Ü’den gelmiş ve Trabzonluydu. Daha sonra ki rektörler sırasıyla O. Metin ÖZTÜRK (Elazığ- İlk rektör), Aygün ATTAR (Azeri, vekaleten), Halil İbrahim Bahar (Eynesil-Giresun, vekaleten) ve Ersan BOCUTOĞLU (Trabzon’dan geldi, vekaleten. Halen görevde). Görüldüğü üzere Giresun Üniversitesi’nde görev yapan 5 kişiden sadece biri Giresunlu ve o da bir ay gibi kısa bir süre çalışabildi.
     
             Üniversitedeki seçimin üzerine yaklaşık olarak 3 ay geçmesine rağmen üniversite ile ilgili hiçbir işlem yapmayan YÖK, 23 Eylül 2010 günü yapılan toplantısında cumhurbaşkanlığına 3 kişilik bir aday listesi yapıp göndermeyerek üniversitede tekrar seçim yapma kararı aldı. Bu karar basında yer alan haberlere göre YÖK tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Zira İstanbul Üniversitesi rektörlük seçimlerinde de 1 üye istifa etmesine rağmen seçim yenilenmemiş ve listeye bir isim eklenerek Köşke yollanmıştı. Ve halen görevdeki Prof. Yunus SÖYLET rektör olarak atanmıştı. Bu aşamada hemşerimiz Prof. H. İbrahim BAHAR basındaki demeçlerine bakıldığında YÖK’ün kararını yargıya taşıyacağını söylüyor. Bizce de hakkıdır ve haklıdır.

           Olayın bize bakan yönlerini maddeler halinde görelim,

Memleketimizde görev yapan 5 kişiden yalnızca biri Giresunlu. Bu da bize Üniversiteye Giresunlu rektör istenmiyor, söyleminin haklı olduğu konusunda ipucu veriyor(Kim ya da kimler istemiyor olabilir?).
Neredeyse dört aydır koca üniversiteye rektör atanmaması Giresun Sahipsiz düşüncesini haklı çıkarıyor,
Eynesil’imizi ilgilendiren boyutu ise daha da içler acısı… Bir üniversiteye rektör olarak Eynesilli biri atanıyor. Bu olay Eynesil’de yeterli heyecanı yaratmıyor. Ve dahası rektör seçimi kazanmasına rağmen liste dışı kalıyor hatta vekâlet görevi de elinden alınarak Trabzonlu birine veriliyor. Yine tıs yok. Allah aşkına bu nasıl hemşericiliktir? Aynı şeyler yanı başımızdaki Trabzon’da olsa yer yerinden oynardı. O ilçeden başlayarak koca bir Trabzon kampanya yürütürdü. Bizde ise Belediye başkanından başlayarak yerel siyasetçilerden, sivil toplum örgütlerinden, derneklerden ve diğer kişi ve kuruluşlardan ses yok. Yazık hem de çok yazık.

     Eynesilli bir rektör döneminde Eynesil’imizin yüksek okul düzeyinde zenginleştirilmesi, tanıtılması ve buna bağlı olarak büyümesi şansı el birliği ile kaçırılmış oldu. Bu işler lobi işidir. Lobiyi ise başta her kişi önce kendi gündemine alacak, sonra başkalarını gündemine, medyanın gündemine, ülkenin gündemine ve en son etkili kişilerin gündemine taşıyacak. Ama anlaşıldı ki kimsenin böyle bir derdi yokmuş. Hemşerimiz Prof. Dr. H. İbrahim BAHAR’I bu zor yolculuğunda tek başına bıraktık.

      Şimdi son durum: YÖK’ün aldığı seçim kararı gereği Üniversitede 21/22 Ekim 2010 tarihlerinde yeniden seçim yapılacak. Seçim sonucu (tabii YÖK adayları beğenirse!) üniversite yeni rektörüne kavuşacak. Bu arada seçim kararı yargıya taşınıp, yürütmeyi durdurma kararı çıkmazsa. Ya o karar çıkarsa…

Bu be 9118 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim

İmam Hatip Tercih Edenlere Burs Var

İmam Hatip Tercih Edenlere Burs Var İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı ve İnsan ve Medeniyet Hareketi, Ensar Vakfı, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği bu...

TEOG Sorunu Yok, Okul Sorunu Var!

TEOG Sorunu Yok, Okul Sorunu Var! Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TEOG kalmalı açıklaması sonrası eğitim sistemi bir ...
 

Ev sahibinin hiç mi suçu yok?20 Nisan 2019

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi