ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Dereli'de Turizm Masaya Yatırıldı!

Dereli'de Turizm Masaya Yatırıldı!

Tarih 04 Ekim 2010, 09:32 Editör Site Admin

Dereli Kaymakamlığı ve Dereli Belediyesinin öncülüğünde yapılan Turizm Etkinliği çerçevesinde Dereli Turizmi masaya yatırıldı

Dereli Kaymakamlığı ve Dereli Belediyesinin öncülüğünde yapılan Turizm Etkinliği çerçevesinde Giresun ve Dereli yaylalarının Turizmde yeri ve öneminin konuşulup tartışıldığı Açık Oturum Düşünce Havuzu programı 27 Eylül 2010 Pazartesi günü saat 20.00’de Dereli Öğretmen Evi toplantı salonunda yapıldı.

 Açık oturum programına Dereli Kaymakamı Murat ÖZDEMİR,Dereli Belediye Başkanı K.Zeki ŞENLİKOĞLU, Yavuzkemal Belediye Başkanı Abdullah ÖNAL, İl Turizm Müdürü, İlimiz ve İlçemizde bulunan bazı daire amirleri, Sivil toplum kuruluşlarının başkan ve  temsilcileri , İl ve İlçe Siyasi parti başkanları, Giresun Üniversitesi Rektör Yardımcısı ile  üniversite temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

    Toplantıda İlimizde ve Dereli’ mizde doğa ve yayla turizmini nasıl geliştirebiliriz, turizmle ilgili neler yapılabilir konularında görüş alış verişinde bulunuldu.

      İlerki tarihlerde bu gibi toplantı seminer ve açık oturumların devam edeceği vurgulanarak, toplantıya iştirak eden tüm iştirakçilere ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

_HAZIRLANAN SONUÇ BİLDİRGESİ_

 1-Öncelikle Giresun’un hâlihazırdaki turizm varlığının/envanterinin çıkarılması ve mastar planının şarttır.

 2-Buna dayalı olarak, neler yapılacağının belirlenerek, turizm merkezi olacak yerleşim yerlerinin tespit edilmesi, tespit edilen yerlerin imar planıyla birlikte alt yapı (yol, su elektrik) çalışmalarının yapılması;

 3-Bu bağlamda turizmi çeşitliliğinin (hizmet alanlarının) belirlenmesi,

 4-İnanç turizminin canlandırılması, bu bağlamda kilise ve camilerin onarılması yoluna gidilmelidir.

 5-Turizm hizmet çeşitliliği bağlamında, spor turizmi, yamaç paraşütü, atletizm, çim kayağı gibi spor alanları geliştirilip kurulmalı,

 6- Avlanma turizmi için balık avcılığı, yürüyüş parkurları, gözetleme ve gözlem kuleleri gibi turistin zamanını geçireceği serbest zaman etkinlik sahaları ile karavan turizmine yönelik alanlar belirlenip düzenlenmelidir.

 7-Özellikle yayla turizmi için standartlar getirilerek betonlaşmanın önüne geçilmeli, proje tabanlı obalar kurulmalı, bu obalar serbest zaman etkinlikleriyle ilişkilendirilmelidir.

 8-Turizm hizmeti bir bütün olarak düşünülerek, turizm yöneticilerinin, çalışanların, şoförlerin, esnafın, halkın ve doğrudan hizmet verecek kimselerin eğitilmesi sağlanmalıdır.

 9-Turizmin ulaşım alt yapısının temelini oluşturan OR-Gi havaalanı ve Şebinkarahisar yolunun yapılıp kısa zamanda hizmete sokulması, yürüyen işlemlerinin takip edilerek kamuoyunun canlı tutulmasına devam edilmelidir.

10-Dereler üzerinde küçük göletlerle görsel ve turizm amaçlı balıkçılık yapacak ortam düzenlemeleri yapılmalı, özellikle Uzundere Vadisi üzerinde vadi boyunca değişik etkinliklere yer verecek çevre düzenlemeleri, barınaklar, otel ve moteller vb. yapılmalıdır. Bu durum Giresun İlinin öteki yaylalarında da uygulanmalıdır.

 11-Turizm yerleşim alanlarında (obalarda, otellerde, piknik alanlarında) yöresel yemeklere önem verilmelidir.

 12-Doğal özelliklerini sürdüren Yuva ve Hapan gibi köylerin bozulmadan varlığını sürdürmesine yönelik kararlar alınıp uygulanmalıdır.

 13-Bu toplantıda alınan kararlar takip edilmeli, yapılaması için görüşmeler sürdürülmelidir.

 

İlerki tarihlerde bu gibi toplantı seminer ve açık oturumların devam edeceği vurgulanarak, Belediyemiz sitesinden "toplantıya iştirak eden tüm iştirakçilere ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz"denildi. [Dereli Haber]

Bu be 3864 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Dereli

Yavuzkemal Beldesindeki Kursiyerler Sertifikalarını Aldı

Yavuzkemal Beldesindeki Kursiyerler Sertifikalarını Aldı Dereli Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Giresun Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) ve İlçe Halk Eğitim M...

Dereli'de yayladaki kaçaklara müdahale

Dereli'de yayladaki kaçaklara müdahale Dereli'de yaylalarda kaçak olarak yapılmaya başlanan inşaatlara müdahale edildi.
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi