ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Vadi Çöp Sorununu Birlikte Çözecek

Vadi Çöp Sorununu Birlikte Çözecek

Tarih 06 Ocak 2011, 13:32 Editör Site Admin

Kelkit vadisinde bulunan ilçe ve belde belediye başkanları toplantısında Kelkit Vadisi Katı Atık Birliğinin (VADİ-KAB) kurulma kararı alındı.

Kelkit vadisinde bulunan ilçe ve belde belediye başkanları toplantısında Kelkit Vadisi Katı Atık Birliğinin (VADİ-KAB) kurulma kararı alındı.
 
Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel'in Başkanlık makamında gerçekleştirilen toplantıda konuşan İlçe Kaymakamı Yusuf Özdemir, Çevre ve Orman Bakanlığının, katı atık tesislerinin kurulması için coğrafi şartlara göre yer belirlediğini söyleyerek, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından, Suşehri ilçesine ortalama 70 kilometre uzaklıkta, Giresun sınırları içinde bulunan Şebinkarahisar, Alucra, Çamoluk ilçeleriyle birlikte, Ordu iline bağlı Mesudiye ilçeleri ve Sivas'a bağlı Suşehri, Koyulhisar, Akıncılar ve Gölova ilçelerinin katılımıyla katı atık birliği kurulmasının öngörüldüğünü belirtti.

BAKANLIK İSTEDİ, VADİ-KAB KURULDU

Bakanlık tarafından, katı atık birliğinin ivedilikle kurulma talebi istenmesi üzerine böyle bir toplantı gerçekleştirildiğini belirten Özdemir, "Birliğin kurulması durumunda, birlik başkanı illa Suşehri'nden olacak diye bir şey yoktur. Birlik seçimi ile dönüşümlü olarak da başkanlık yapılabilir. Katı atık tesisinin kurulması durumunda ek bir gelir olacak ve hem ülke, hem de birliğin ekonomisine katkı sağlayacaktır" dedi. Toplantıda görüşlerini dile getiren Suşehri Belediye Başkanı Sedat Sel, katı atık tesisinin bulunmaması bölgenin genel bir sorunu olduğunu belirterek, "Katı atık kurulması için çıkan yasa gereği, katı atık tesislerinin nüfuslarına göre, yapılması için belirli yıllar verildiğini, çıkan yasa gereğince Suşehri'nin de belirtilen ilçelerin katılımıyla kurulacak birlik çatısı altında 7 yıl içerisinde bu tesisi kurması gerektiğini söyledi. 2006 yılında çıkan bu yasanın 2013 yılında kurulması gerektiğini belirten Sel, "Bu tarihe kadar bu tesisimizi kurmamız gerekmektedir. Bu katı atık tesisinin kurulmasında tek belediyenin altından kalkması mümkün değildir. En az yedi belediyenin birleşimi ile olması daha uygun olur. Çünkü giderleri fazla. İsim olarak Vadi Katı Atık Birliği (VADİ-KAB) adı altında başkanlarımızın görüşleri ve alacakları meclis kararlarıyla uygunluk istiyoruz" dedi.

İLÇELERE ÇÖP KAMYONU ALINACAK

Avrupa Birliği uyum yasaları gereği, herkesin kendi kafasına göre çöplerini istedikleri yerlere atamayacağını belirten Sel, "AB yasaları gereği, çöplerin bertaraf edilmesi gerekmektedir. Belirtilen ilçelerimizin katılımıyla kurulacak olan Katı Atık Toplama Merkezinin ilçemize kurulması takdirde, Akıncılar, Gölova ve Çamoluk ilçeleri için bir kamyon, Koyulhisar ve Mesudiye ilçeleri için bir kamyon alınarak çöplerinin kısa yolla toplanması uygun olacağı düşüncesindeyim. Şayet bu tesisin kurulmamsı durumunda, her gün Sivas'a 150 kilometre gidiş, 150 kilometre geliş olmak üzere günde 300 km yol gidilerek bu işin zor olacağı düşüncesindeyim" şeklinde konuştu.

MECLİS KARARI ALINMASI ŞART

Katı Atık Birliğinin kurulması durumunda, belediyelerin meclis kararının alması ile birlikte ilk genel kurulun Kaymakamlık başkanlığında gerçekleştirildiğini belirten Sel, ilk genel kurulda birlik başkanı ve yönetim seçimi yapıldığına değindi. Koyulhisar Belediye Başkanı İlhan Eren ise yaptığı konuşmada, birliğin bir an önce kurulması gerektiğini söyleyerek, Bakanlık tarafından belirlenen belediyelere tekrar bir yazı gönderilmesinin uygun olacağını söyledi. Çamoluk Belediye Başkanı Özcan Çinici yaptığı konuşmada, Katı Atık Birliği'nin kurulmasının kendilerini büyük bir yükten kurtaracağını, bu sebeple Çamoluk ilçesi olarak meclis kararını alan ilk ilçe olduklarını dile getirerek, Çamoluk ilçesine bağlı Yenice beldesinin de bu Katı Atık Birliği'ne katılmasını istediğini söyledi. Ordu'nun Mesudiye İlçe Belediye Başkan Vekili Nusret Koçyiğit ise, Katı Atık Tesisi'nin kurulmasının çok önemli bir konu olduğunu, özellikle Ordu'dan gelen ekiplerin ilçelerde bu konu üzerinde çok denetimler yaptıklarını, ama yinede cezalardan kurtaramadıklarını dile getirerek, tesisin bir an önce kurulmasını istedi ve bu konu ile ilgili, birliğin kurulması için meclis kararlarını aldıklarını söyledi. Toplantıda, Katı Atık Birliği'nin kurulması için meclis kararı almayan belediyelerin Ocak ayı meclisinde bu kararları alması kararlaştırıldı. 

Haber: HALİT İSLAM EKMEN / Camoluk.net

Bu be 3737 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Şebinkarahisar

Şebinkarahisar'da Yabancı Turist Heyecanı

Şebinkarahisar'da Yabancı Turist Heyecanı Giresun Şebinkarahisar Meryem Ana manastırı restorasyonu sonrasında ilk toplu turist kafilesi 22-25 Temmuz günleri ...

Şebinkarahisar'da iş güvenliği eğitimi

Şebinkarahisar'da iş güvenliği eğitimi Şebinkarahisar Belediyesi, 6331 Sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanununun 'Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği ...
 

POŞETTEN MESELE!13 Aralık 2018

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi