ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

MİLLETİN BEKLEDİĞİ İTTİFAK GERÇEKLEŞTİ

MİLLETİN BEKLEDİĞİ İTTİFAK GERÇEKLEŞTİ

Tarih 14 Nisan 2011, 11:01 Editör Site Admin

Milletimizin gönlünde yer eden ittifak arayışına karşılık vermek için Demokrat Parti'yle ittifak kurduklarını dile getiren Prof. Dr. Haydar Baş, 'milletimiz bu ittifakı bekliyordu' dedi.

Demokrat Parti (DP) Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş Bağımsız Türkiye Partisi’yle Demokrat Parti’nin gerçekleştirdiği milli mutabakat ittifakı konusunda çarpıcı bir değerlendirme yaptı. Konuşmasında, “Demokrasinin olmazsa olmaz kurallarından biri ve en önemlisi vatandaşlarımızın istek ve arzularını yerine getirmektir

Demokrat Parti (DP) Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş Bağımsız Türkiye Partisi’yle Demokrat Parti’nin gerçekleştirdiği milli mutabakat ittifakı konusunda çarpıcı bir değerlendirme yaptı. Konuşmasında, “Demokrasinin olmazsa olmaz kurallarından biri ve en önemlisi vatandaşlarımızın istek ve arzularını yerine getirmektir” diyen Prof. Dr. Haydar Baş, “Biz kamuoyu yoklamalarında Türk milletinin hemen hemen yüzde 80’inin bir ittifaka gidilmesinin talep edildiğini tespit ettik” diye konuştu. Prof. Dr. Baş şöyle konuştu: “Milleti bu noktaya getiren de iktidarın bu güne kadar yaptığı idare zafiyeti, yanlışları ve hataları olmuştur. Düşüne biliyor musunuz bütün imkânları elinde olan Türkiye’nin bugün tarımı yok edilmiştir ve biz tarım ürünlerini kabul etsek de etmesek de ecnebi ülkelerinden ithal etmekteyiz. Türkiye geçmiş yıllarda tahıl ambarıyken bugün durum tahıl ürünlerini ecnebi ülkelerden ithal etmeye kadar varmıştır. Bu konuda öyle sülükler türedi ki alım döneminde bir bakıyorsunuz fiyatlar düşüyor pazarlama bittikten sonra dış piyasadan alırken bir anda fiyatlar yükseliyor. Bu münasebetle de tarım köylüsü devreden çıkartılıyor. Vatandaş satacak bir şey bulamadı bu sefer işlediği arazisini dönüm dönüm satmaya başladı.”

Türkiye’nin 5’te 1’i satıldı

“Türkiye’nin neredeyse yüzde 20’sinin üzerindeki bir kısmı elimizden çıkmış durumda” diye konuşan Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: “Yeraltı kaynaklarımızın hemen hemen tamamına yakını en verimlileri elimizden çıkmış durumda. Cumhuriyet tarihi boyunca elde edilen kamu kurumları Petkim, Tüpraş, Poaş, Seka, Erdemir, Sümerbank, limanlar ve şeker fabrikaları hatırınıza ne geliyorsa 400’e yakın kamu kuruluşu elimizdeyken tamamına yakını bugün elimizden çıktı. Bunların vergi geliri yıllık olarak 70 milyar TL iken, satış fiyatımız 38 milyar TL tuttu. Yetmedi satış için 38 milyar masraf edildi. Sıfıra sıfır elde var sıfır. Böyle büyük bir hezimetin tarihte yaşandığı görülmedi. Bir de bunun yanında korkunç bir eğitim skandalı. Bir bakıyorsun bir sınav oluyor arkasından kopyalar. Bir sınav daha oluyor hepinizin bildiği gibi şifre olayı…”

Millette güven kalmadı

“Yaşanan olaylar iktidara karşı çok ciddi bir güvensizlik duygusu ortaya çıkarmıştır” diye konuşan DP Bursa milletvekili adayı Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: “Muhalefetinde mecliste bir şey yapamadığını gören Türk vatandaşı, ’bu iş artık iktidarın ve Meclis içerisindeki partilerin yapacağı bir iş olmaktan çıktı bir programı, bir dünya tezi olan oluşa, bir ittifaka ihtiyaç var’ dedi. Bunu biz kamuoyu yoklamalarında gördük. İş başa düştü o zaman ittifak yapalım, dedik. BTP olarak ittifak arayışına gittik.”

Hasan Ekinci’den ittifaka destek

Büyük devlet tecrübesi olan eski Orman Bakanı Hasan Ekinci’nin teşvikiyle bir ittifaka giriştiklerini dile getiren Prof. Dr. Haydar Baş, “Hasan Ekinci Bey uzun zamandır bizim aile dostumuz. Hasan Ekinci Bey, ’onlar bu işi yapamazlar siz bu işi yapacaksınız’ dedi. ‘Bu işi nasıl yaparız siz bu işlerin duayenisiniz’ diye cevap verdiğimizde dedi ki; ’bu işi Demokrat Parti ile yapacaksınız diğerleri samimi değil. Öyle bir durum ortaya çıktı ki Demokrat Parti burada ittifakın şemsiyesi durumuna geldi.”

Demokrat Parti ülkeye hizmet etti

Demokrat Parti’nin Türkiye’de din ve vicdan hürriyetini millete yaşatan bir parti olduğuna dikkatleri çeken Prof. Dr. Haydar Baş şunları söyledi: “Demokrat Parti Türkiye’de demokrasiyi getiren, din ve vicdan özgürlüğünü millete yaşatan, kendi döneminde sanayi inkılâbını başlatan bu münasebetle de bir Başbakan şehidi veren bir parti. Büyük bir devrim hareketi Demokrat Parti. Demokrat Parti ben çocukluk yaşlarımdan iyi hatırlıyorum seçmenlerinin tamamı şuurlu, ülkenin kazandığını hangi noktalara geldiğini bilen bir anlayışa malik tabanı vardı. Bugünkü şartlarda eğer bunu hesap edersek sonra bir de bundan Doğruyol, Anavatan çıktı tekrar bunlar bir araya geldi yüzde 50’nin üzerinde potansiyeli olan bir seçmene sahip parti. Şu anda Bağımsız Türkiye Partisi’nin genç kadroları adeta Demokrat Parti’ye bir kıvılcım ateşiyle birlikte onu kor haline döndürebilecek bir oluş oldu. Nitekim anlaşmanın hemen ardından telefonlar, tebrikler geldi. Ben de sanki ilk defa siyasete giriyoruz izlenimi oluştu.”

Milletin beklentisi gerçekleşti

Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek’in kendisini çok iyi yetiştirmiş, iyi bir bürokrat olduğunu söyleyen Prof. Dr. Haydar Baş şöyle konuştu: “Namık Kemal Zeybek Bey benim gençlik yıllarımdan beri hukukumun olduğu, samimiyetimin olduğu hatta Kemer Altı esnaflığım döneminde bizimle onların dükkânı arasında 15 m mesafe dahi yoktur aynı caddede aynı sokakta beraber olduğumuz, bir havayı teneffüs ettiğimiz bir kardeşimizdir. Kendisini çok iyi yetiştirmiş, iyi bir bürokrattır. Kamu görevlerinde uzun zaman kalmış ve de milletin hizmetinde bulunmuş, sevgisini ve takdirini kazanmış, siyasette de biliyorsunuz bakanlık mevkiine gelmiş, orada vatandaşlarına hizmet etmiş deneyimli bir insan. Yaptığımız konuşmalarda olgunluğunu o kişiliğinin hala artarak devam ettiğini gördük. Baktık ki milleti kucaklayacak bir potansiyel, bir oluş, bir hareket var. Demokrat Parti’de bu potansiyelin adı olduğuna göre milletin beklentisi de budur dedik ve bu işin içerisinde yer aldık. Allah milletimize hayırlı eylesin diyorum.”

Bu be 2071 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Siyaset

Beşir Açıkca Giresunluları yanlız bırakmıyor.

Beşir Açıkca Giresunluları yanlız bırakmıyor. Ak Parti Gaziosmanpaşa Belediye Başkan adaylığı konusunda adı geçen Beşir Açıkça, Giresun Günleri’nde de Giresunlul...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı şeyleri görüyoruz...

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı şeyleri görüyoruz... Ak Parti İl Başkanları toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Raporlara bakınca bazı eleştirile...
 

POŞETTEN MESELE!13 Aralık 2018

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi