ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Alucra'da Askeri Hastane Yangını

Alucra'da Askeri Hastane Yangını

Tarih 21 Mayıs 2011, 12:36 Editör Site Admin

Haberin başlığına bakıp, 'Alucra'da Askeri Hastanemi varmış?' Diyebilirsiniz...

Alucra ilçemizde Askeri Hastanemi varmış? diye düşündüğünüzü tahmin ediyoruz... Alucra ilçemizde Osmanlı döneminde bulunan bu Askeri Hastanesi gerçeği, muhteşem bir çalışma sizlerle…


Bu yazımızda geçmişte Alucra’da yaşanmış bir yangın hadisesini işleyecek ve bunun ne anlam ifade ettiği üzerinde kısa bir değerlendirme yapmaya çalışacağım.
Yukarıdaki belgenin sağ üst köşesindeki koyu yazıda Sivas Vilayeti, hemen altında alt alta; mektub(i) kalemi, umumi 87298, hususi 177, orta yerde ise,  Dahiliye Nezareti Celilesi’ne diye yazmaktadır. İçerik kısmında ise;
"Ma'ruz-ı çaker-i kemineleridir ki,

A'şar borcundan dolayı hükumet namına takarruz olunub hazine-i maliye uhdesinde bulunan ve askeri hastahanenin taht-ı işğalinde bulunan altı kargir üstü ahşab dokuz göz odalı bir bab binanın bacasındaki kurumlar tutuşarak ba'de'z-zeval saat üçü kırkbeş dakika geçe harik zuhur edüp şiddetle vezan eden rüzgârın tesiriyle bina kâmilen yanmış isede ahali ve cihet-i askeriyenin gayretleriyle harikin başka yere sirayetine meydan verilmediği Alucra Kaimmakamlığının iş'arına atfen Karahisar Mutasarrıflığından izbar olunmağla arz-ı ma'lumat olunur. ol-babda emr u ferman hazret-i veliyyu'l-emrindir." imza Sivas Valisi fi 13 Şevval  sene 335; fi 5 Recep sene 333
Görüldüğü gibi yazıyı kaleme alan gayet güzel olayı yansıtmış. Alucra’da bir askeri hastane bulunuyormuş ve yangın sonucunda kullanılmaz hale gelmiş. Olayda dikkat çekici iki husus bulunmaktadır.
Birincisi yanan yerin; köylülerin ürettikleri tarım ürünlerinden alınan yüzde onluk aşar vergisini ödeyemeyen şahsın haciz edilen evi olmasıdır.

İkinci husus ise, 27 Ekim 1914’de sonradan Yavuz ve Midilli adı verilen Alman savaş gemileri Karadeniz’e açılarak Osmanlı’nın haberi olmadan Rusya’nın Karadeniz’deki limanlarını bombalayınca Rusya Osmanlı’ya savaş ilan etmiştir. Bu şekilde Birinci Dünya Savaşına dâhil olan Osmanlı Ruslarla Kafkas cephesinde savaşmaya başlamıştır.
Balkan ve Trablusgarp savaşlarından yeni çıkmış, Sarıkamış’ta ağır kayıplar vermiş Osmanlı, batılı müttefik ordularına karşı da Çanakkale’de mücadele etmek durumundadır. Üstelik 1877 Rus harbinde (93 harbi) Kars, Ardahan, Rize, Artvin ve Batum kaybedilmişti. Buralar daha sonra 1921 yılında Moskava Antlaşması ile ancak yeniden alınabilmiştir. İşte bu ahval içinde Ruslarla 1914-1917 arasında süregelen savaş, Rusya’daki 1917 Ekim Devrimine (Bolşevik İhtilali) kadar devam etmiştir.


Yapılan savaşta Osmanlı Ordusu kısmi yenilgiler alarak geri çekilmek durumunda kalmış bu arada Rus Ordusu Kelkit’e kadar olan yerleri ele geçirmiştir. Osmanlı Ordusu da Zun’da ve Zıhar’da düşmanı karşılamak için cephe oluşturmuştu. İşte bu dönemde Alucra’da Askeri Hastane açılmış, savaşta yaralananlar burada tedavi edilmeye çalışılmıştı. Bu hastanenin Kamışlı’da olduğu yönünde rivayetler duymuştum, ama yazıda bu konuda bilgi bulunmadığı için tam yeri hakkında net bir şey söylemek benim açımdan mümkün değildir.

Savaşın son dönemlerine denk gelen 1917 yılında gerçekleşmiş olan askeri hastane yangını öncesinde bu hastanede tedavi edilerek taburcu edilenler olduğu gibi, hiç şüphesiz burada vefat ederek şehit olanlar da olmuştur. Onlar Alucra’nın ebedi misafirleridir. Ruhları için el-Fatiha.

Transkipt çeviri için “Osmanlıca Sevdalıları” grubu üyelerine, özellikle Rümeysa ODABAŞ’a çok teşekkür ederim.

Murat TOSUN

Bu be 4688 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Alucra

Giresun Milli Değerlerine Sahip Çıkıyor

Giresun Milli  Değerlerine Sahip Çıkıyor Giresun Eynesil'de milli mücadelenin simge ismi Karamürtezaoğlu Bilal Kara'nın adı İl Genel Meclisi'nd...

Alucra Vakfında Süleymanoğlu Dönemi

Alucra Vakfında Süleymanoğlu Dönemi Alucra Vakfında seçim heyecanı İstanbul Kasımpaşa Lemar Toplantı salonunda gerçekleşti.
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi