ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Çamoluk'lu Sanatçılardan Festival Protestosu

Çamoluk'lu Sanatçılardan Festival Protestosu

Tarih 11 Ağustos 2011, 13:31 Editör Site Admin

Çamoluk'lu sanatçılar,Çamoluk Dernek Yönetimi tarafından kendilerine negatif ayrımcılık yapıldığını belirterek, festivale katılmayacaklarını açıkladılar.

Çamoluk’lu sanatçılar bu yıl festivalde yer almayacaklar.
Kendilerine Çamoluk Derneği tarafından negatif ayrımcılık yapıldığını belirten yöre sanatçıları, Çamoluk Dernek Yönetiminin kendilerine takındığı tavrı protesto ederek bu yılki festivalde sahne almayacaklarını belirttiler.
Konu ile ilgili olarak Çamoluk Haberi arayarak konuyu anlatan sanatçılar; Bizler yıllarca Çamoluk Bal Festivalin de,zaman oldu  hiç bir ücret almadan sahne alıp program yaptık ve derneğe katkıda da bulunduk.
Ancak bu sene bize karşı Çamoluk Dernek Yönetimin takındığı olumsuz tavır bardağı taşıran son damla oldu dediler.
Bu sene ki Bal Festivalinde, Dernek Yönetimi tarafından kendilerine sanatçı başına 300 TL önerildiğini belirterek, ardından da kendilerine karşılık“isteyen gelir isteyen gelmez” tavrının sergilendiğini söylediler.
Çamoluk’lu sanatçılar yaptıkları açıklamalarda, bize gösterilen bu olumsuz tdavranışlara karşılık, başka sanatçılara büyük rakamlar ödeniyor,bize de,   yerine göre siz bizimsiniz,yerine göre de, bu sene de olduğu gibi “işinize gelirse” tavrı alınıyor dediler.

Çamoluk Dernek sitesinden yapılan açıklamada ise,Festivale katılacak sanatçılar olarak;Nurettin Bay,Zeynep Başkan, Onur Bozatlı,Sami Çelik,Ezel , Yahya Doray Ünal Sarıdoğan,Engin Bay,Salim Işıklı Nazmi Can Filiz Ağar ve Nurettin Duyan olarak açıklnadı.
 
İrtibata geçtikleri köy dernek ve muhtarlarının da yapılan bu haksızlığa karşı tepki gösterdiklerini söyleyen Çamoluk’lu sanatçılar, tepkilerini   Yazılı basın açıklamasıyla da kamuoyuna duyurdular.
 
Yapılan Yazılı açıklamada;
 
Bizler aşağıda isimleri bulunan Çamoluk’lu THM sanatçıları olarak,Kamuoyuna bu açıklamayı  yapmayı bir zaruret olarak görüyoruz.
 
İlçemizde her yıl düzenlenmesiyle birlikte,artık geleneksel hale Çamoluk Bal Festivaline bu yıl bizler katılmıyoruz.
Katılmama gerekçelerimizden bir kısmını da saygıdeğer Çamoluk halkıyla paylaşmak adına bu açıklamayı yapıyoruz.
Bizler Çamoluk Bal Festivaline ve diğer etkinliklere davet edildiğimizde katılmayı bir görev sayarak icabet ettik.
Katıldığımız etkinliklerin bir çoğunda, bizlere, hep “Siz bizimsiniz bu sene paramız yok bizi idare edin” dendi ve ettik.
2010 Yılı Bal Festivalinde Burs komisyonuna bağış yapın dediler yaptık.
Başka etkinliklerde sizlerin yalnız masraflarını karşılayalım öyle çıkın dediler bizler de Çamoluk bizim dedik ve programlara çıktık.
Gelinen bu süreçte bizler, bu fedakarlıkları yaparken, Çamoluk Dernek Yönetimini gördük ki, başka sanatçılara büyük rakamlar ödeye biliyor.
Sebebini sorduğumuz da ise “Para bizim değil mi istediğimize veririz” gibi cevaplar veriliyor.
 
Çamoluk’un kendi sanatçısına karşı, Çamoluk Derneğinin takınmış olduğu bu olumsuz tavrından dolayı,bizler bu sene festival de program yapmayacağız.
 
Yine başka sanatçılarla toplantılar yapılırken, kendi sanatçılarını telefonla arayarak “Afişleri bastırıyoruz sizlere de 300 TL vereceğiz,istiyorsanız adınızı yazdıralım” tavrına karşılık hakkımızı savunduğumuzda ise, işinize gelirse cevabına karşılık, bu seneki festivale katılmayacağız.
 
İki yıl öncesinde bizleri Belediyeye karşı kışkırtan ve bizlere birlik bütünlük içerisinde olmamız lazım diyen Çamoluk Dernek Yönetimine soruyoruz iki yılda ne değişti.
 
Bizler hiçbir sanatçı arkadaşımızın gelip Çamoluk’ta program yapmasına karşı değiliz.
Çamoluk’lu sanatçılar olarak, başka arkadaşlarımıza Festival için 4000 TL ile 8000TL arasında  rakamlar ödenirken, bizlere teklif edilen 300 TL rakamını hak etmediğimizi düşünüyor ve bu nedenle festivale katılmıyoruz.
Bizler Haldun Alagaş Spor kompleksinde yapılan Burs Gecesine hiçbir ücret almadan çıkarken gördük ki, başka sanatçılara farklı adlar altında yüklü  ödemeler yapılıyor.
Bizlere ise herkesin gönüllü olarak ücret almadan sahne alacağı söylenmesine rağmen.
Yine İstanbul da yapılan piknik programına hiçbir ücret almadan çıkan Çamoluk’lu sanatçılar olarak,bizler “Para bizim değimli istediğimize veririz”  diyen yöneticileri protesto için bu yıl festivalde olmayacağız.
 
Bizlerden Çamouk’ta ki öğrencilere verilmek üzere burs için bağış kesilirken, merak ediyoruz başka sanatçılardan da bu kesintiler yapılabiliyor mu?
Bizler diyoruz ki Çamoluk bizim bizler Çamoluk’un.
Şunu da biliyoruz ki, insanlar bulundukları makamlarda hiçbir zaman baki değildirler.
 
Çamoluk Derneği köylerde ki ve Çamoluk Merkezde ki,birlik ve beraberliği sağlayacağı yerde,kendi sanatçısını dışlayarak,aksine ayrışmaya zemin hazırlıyor.
 
Bizlere 300TL teklif  Dernek Yönetimine soruyoruz Dışardan  gelen sanatçı arkadaşlara ne ödeme yapılacak.
 
Derneğin parası olmadığından bahsediliyor, buna karşın 15.000-20.000 TL ödeyerek sanatçı getirilebiliyor.
 
Eğer dernek zor durumdaysa ve para yoksa, bırakın bizler Çamoluk’lu sanatçılar olarak, hiç para almadan bu festivalde program yapacağız, bunu da buradan ilan ediyoruz.
 
Saygı değer Çamoluklular;
Bizlerde isterdik bu festivalde de sizlerle birlikte olalım.
Çamoluk Derneğinin bizlere önerdiği rakam masrafımız bile değil.
Rakamdan da önemlisi bizlere karşı takınılan yakışıksız tavır.
Bizlerde Türkiye genelinde program alan ayrıca televizyon programları yapan Çamoluk'lu sanatçılar olarak,bulunduğumuz her ortamda Çamoluk'u tanıtmayı kendimize bir görev saymışken Çamoluk Dernek Yönetminin bizleri aşağılayıcı ve görmezden gelme çabası içerisinde olması,bizleri,üzmüş ve bu kararı almamıza sebep olmuştur.

Bizler tabiî ki Çamoluk için varız ve olmaya da devam edeceğiz .
Yaptığımız, kendi insanını dışlayan,aşağılayan ve hor gören bir zihniyeti protesto etmek.
Bizim tepkimiz Çamoluk’a değil Çamoluk Dernek Yönetimine dir.
 
Bizler Çamoluk’lu sanatçılar olarak, Çamoluk için bundan sonrada elimizden  gelen özveri ve fedakarlığı yapacağımızı Kamu Oyuna saygıyla duyuruyoruz.
 
 
Haydar Keleş 
Hüseyin Düz
Mehmet Kuzkaya
Mehmet Meşe,
Mustafa Domruk,
Yusuf Fenerci
 
[Çamoluk Haber]

Bu be 9720 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Çamoluk

Çamoluk'ta Muhtarlar Toplantısı

Çamoluk'ta Muhtarlar Toplantısı Çamoluk'ta Kaymakam Kemal KARAHAN'ın başkanlığında, Belediye Başkanı Savaş AKARÇEŞME, il genel meclis üyele...

Çamoluk'ta hedef tüm çöpler.

Çamoluk'ta hedef tüm çöpler. Çamoluk Belediyesi, 2015 yılında tüm mahalle ve köylerin çöplerini toplayacak
 

POŞETTEN MESELE!13 Aralık 2018

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi