ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

24 Kasım Darbe Ürünü mü?

24 Kasım Darbe Ürünü mü?

Tarih 26 Kasım 2011, 12:44 Editör Site Admin

24 Kasım Öğretmenler Günü'ne şiddetle karşı çıkanlar var. Nedeni ise bu günü 1980 darbesini yapan Kenan Evren'in ilan etmiş olması...

EĞİTİMCİLER İKİYE BÖLÜNÜYOR?
 
12 Eylül askerî darbesinin yapıldığı dönemde askerî yönetimin başında bulunan Kenan Evren, Atatürk’ün 100. doğum yıl dönümü olan 1981 yılında, 24 Kasım’ın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır.
 
24 Kasım Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür.

İşte bu nedenle 1981 yılından beri 24 Kasım Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Bir çok eğitimci bu günü kutlarken; bazı eğitimciler 24 Kasım'ı reddediyor.

Özgür Eğitim Sen Yönetim Kurulu Üyesi Ufuk Coşkun bu günü reddderken; "Atatürk bile 24 Kasım’ı ‘Muallimler Günü’ olarak ilan etmemişken, 12 Eylül darbecileri bugünü ‘Öğretmenler Günü’ olarak kutlamayı zorunlu hale getirmişlerdir. O dönemde bir taraftan 24 Kasım’ın Öğretmenler Günü olarak kutlanması zorunlu hale getirilirken, diğer taraftan da 1402 sayılı kanunla birçok bilim insanı üniversitelerden atılıyor, YÖK kuruluyor, öğretmenler meslekten atılıyor, sürgün ediliyor ve daha birçok baskıya maruz bırakılıyordu." Şeklinde yaklaşımda bulunuyor.
 
İŞTE ÖZGÜR EĞİTİM SEN'İN 24 KASIM'A DAİR BASIN AÇIKLAMASI...
 

Öğretmenler günü 1981’den beri 24 Kasımda kutlanıyor. Bu günün 24 Kasımda kutlanmasına karar verenlerse 1980’ de meclisi basıp ülkeyi silah zoruyla ele geçiren darbecilerdir.

1980’de meclisi işgal ederek kendi yaptıkları anti özgürlükçü anayasayı, YÖK ve benzeri kurumları millete dayatan darbeciler öğretmenlere de “24 Kasım Öğretmenler Günü” adı altında bir gün dayatmışlardır.

Darbeciler binlerce öğretmeni fişlemiş, tutuklamış, işkence etmiştir. Darbeciler üniversitelerde terör estirmiş pek çok öğretim üyesini üniversite dışına atmıştır.

Eğitim çalışanlarına onca işkence ve eziyeti yaşatan darbeciler hangi yüzle Öğretmenler Günü hediye ediyorlar.

Maalesef anayasasıyla, kurumlarıyla ve günleriyle darbecilik hala yaşamakta, ülke üzerindeki baskı, dayatma ve zorbalığına devam ettirmektedir.

Darbecilerin işgal ettikleri alanlardan kışlalarına çekilmeleriyle, darbenin bittiğini düşünenler yanılıyorlar.

Geri çekilirlerken sistemin, halka rağmen, kendi egemenlik ve çıkarları için hizmet verecek bir takım kurumlar tahkim etmiş, günler tertiplemişlerdir.

Bu kurumlar ve günler üzerinden varlıklarını hep koruya gelmişlerdir.

Eğitim camiamızı uyarmak istiyoruz!

24 Kasım günü farkında olmadan kutladığınız şey darbedir. Eğer darbeye ve darbecilere karşı sahici bir direnç göstermek istiyorsak o zaman darbeyi tüm kalıntılarıyla içimizden temizlemeliyiz. Milleti yok sayanların millete verebilecekleri hediye prangadan başka bir şey olamaz.

Her şeyin “bize göresini” uydurdukları gibi öğretmenler gününün de “bize göresini” uydurarak ülkeyi evrensel olan her şeye kapattılar.

MEB’e ÇAĞRIMIZ

Darbecilerin ihdas ettiği bugün kutlamalardan kaldırılmalıdır. Kutlayacağımız güne darbecilerin karar vermesi biz eğitimciler için utanç vericidir. Bu utancı sırtımızda daha fazla taşımak istemiyoruz.

Öğretmenler günü, 5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü olmalıdır. Tüm dünya öğretmenleriyle aynı günde öğretmenler gününü kutlamak istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığından bu konuda hassasiyet ve düzenleme bekliyoruz.

Özgür bir gelecek, özgür eğitimden geçer diyen, darbeye ve darbecilere karşı olan tüm eğitim çalışanlarını bugünü kutlamamaya, kutlama etkinliklerine katılmayarak protesto etmeye çağırıyoruz.

 Yusuf TANRIVERDİ

ÖZGÜR EĞİTİM-SEN GENEL BAŞKANI

Bu be 5504 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim

İmam Hatip Tercih Edenlere Burs Var

İmam Hatip Tercih Edenlere Burs Var İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı ve İnsan ve Medeniyet Hareketi, Ensar Vakfı, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği bu...

TEOG Sorunu Yok, Okul Sorunu Var!

TEOG Sorunu Yok, Okul Sorunu Var! Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TEOG kalmalı açıklaması sonrası eğitim sistemi bir ...
 

Ev sahibinin hiç mi suçu yok?20 Nisan 2019

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi