ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Öğretmenler borç içinde mi?

Öğretmenler borç içinde mi?

Tarih 24 Kasım 2012, 11:08 Editör Site Admin

Eğitim İş Genel Başkanı Veli Demir, ''Öğretmenlerin yüzde 68.67'si bankalara, yüzde 32.68'i şahıslara borçlu, yüzde 71.08'inin ise kredi kartı borcu var'' dedi.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim İş) Genel Başkanı Veli Demir, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'deki öğretmenlerin, OECD ülkeleri ile kıyaslandığında, toplumsal statüleri, ekonomik, sosyal ve özlük hakları açısından oldukça geri durumda olduklarını söyledi.

Demir, OECD'nin "Bir Bakışta Eğitim Raporu 2012"ye göre Türkiye'deki öğretmenlerin, yıllık zorunlu çalışma süresinin bin 816 saat iken, OECD ülkelerinde, bu sürenin ortalama bin 675 saat olduğunu belirtti. Demir, Türkiye'de öğretmenlerin, OECD ortalamasından her yıl yaklaşık 140 saat daha fazla çalıştığını ancak buna karşılık, diğer ülkelerdeki meslektaşlarına göre daha düşük ücret aldığını kaydetti.

Öğretmenlerin üçte ikisi bankalara borçlu

Kendileri tarafından yapılan "Öğretmenliğe İlişkin Öğretmen Görüşleri" adlı araştırma sonuçlarına da değinen Demir, araştırmaya katılan öğretmenlerin yüzde 68.67'sinin bankalara, yüzde 32.68'inin şahıslara borçlu olduğunu, yüzde 71.08'inin ise kredi kartı borcu olduğunu ifade etti.

Demir, araştırmada, öğretmenlerin yüzde 25.77'sinin ekonomik sıkıntılar nedeniyle ruh sağlığının bozulduğunu, yüzde 36.39'unun ise ailesinin beslenme ihtiyacını tam olarak karşılayamadığını belirttiğini ifade etti.

Araştırma sonuçlarına göre atanma, yükselme ve yer değiştirmelerinde torpilin belirleyici olduğunu düşünen öğretmenlerin oranının yüzde 76.18 olduğunu ifade eden Demir, öğretmenlerin yüzde 85.94'ü ise MEB'in okullarda can güvenliğini sağlayacak tedbirler almadığını belirttiğini kaydetti.

Demir, araştırmaya göre son on yılda öğretmenlik mesleğinin itibarının azaldığını düşünen öğretmenlerin oranının ise yüzde 94.93 olduğunu kaydetti.

 
Eğitim-Sen ise 24 Kasım'ı kutlamayacak. Eğitim Sen'li eğitimciler 22 kentte alanlara çıkmaya hazırlanıyor.

Bu be 4206 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Eğitim

İmam Hatip Tercih Edenlere Burs Var

İmam Hatip Tercih Edenlere Burs Var İlim Yayma Cemiyeti, İlim Yayma Vakfı ve İnsan ve Medeniyet Hareketi, Ensar Vakfı, ÖNDER İmam Hatipliler Derneği bu...

TEOG Sorunu Yok, Okul Sorunu Var!

TEOG Sorunu Yok, Okul Sorunu Var! Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TEOG kalmalı açıklaması sonrası eğitim sistemi bir ...
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi