ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Tirebolu liman davasını kazandı

Tirebolu liman davasını kazandı

Tarih 05 Ağustos 2014, 14:47 Editör Site Admin

Tirebolu Balıkçı Barınağı'nın ticaret limanına dönüştürülmesi için gerçekleştirilen plan tadilatına yapılan itiraz sonucu, yürütmeyi durdurma kararı alan Ordu İdare Mahkemesi, davayı sonuçlandırdı.

Ordu İdare Mahkemesi, TİRDEF (Tirebolu Dernekler Federasyonu)  olarak Tirebolu Çevre Kültür ve Turizm Derneği üzerinden açılan davayı yürüten Avukat Halil İbrahim Türkyılmaz’a kararını tebliğ etti.

Mahkeme 2014/889 numaralı kararını şöyle açıkladı;

Dava konusu imar değişikliğinin, trafik yoğunluğunun artması, gürültü ve çevre kirliliğine neden olunması, sit alanında yer alan tarihi kalıntıların olumsuz etkilenmesi gibi olası çevresel etkileri nedeniyle, Tirebolu ilçesinin geçmişten günümüze var olan ve halen ilçenin önemli ve ayırt edici niteliklerini oluşturan tarihi, turistik ve kültürel değerlerine zarar vereceği, kıyının, şehrin anılan özelliklerine uygun olarak kullanılmasını sınırlandıracağı anlaşılmış, bu nedenle dava konusu plan tadilatının şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırı olduğu ve hukuka uygunluk taşımadığı sonucu varılmıştır.

Açıklanan nedenlerle; dava konusu işlemin iptaline 9.07.2014 tarihinde oy birliğiyle karar verildi.

Gerekçeli kararda; Tirebolu’da küçük ölçekli bir ticaret limanı yapılmasının var olan ve kapasitesinin çok altında çalışan limanlara bir yenisinin eklenmesini ifade edeceğine vurgu yapılmış, liman ihtiyacının ortaya çıkması halinde ilçe merkezinin dışında ağır tonajlı yük taşıyan araçların rahatça erişimine ve depolanmasına imkân veren uygun bir bölgenin seçilmesi gerektiğine işaret edilmiştir.

Sonuç olarak Ordu İdare Mahkemesi nihai kararına göre, mevcutlarının bile şehir merkezlerinden uzaklaştırılmasına karşın, her nedense Tirebolu’nun kalbinde yapılması planlanan ticaret limanı davası TİRDEF’in haklı delileri ve girişimleri neticesinde iptal edilmiştir.

 

Bu be 3293 defa okunmuştur.

   
Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit

Tirebolu

Balcıoğlu Tirdef Başkanlığına Aday Oldu

Balcıoğlu Tirdef Başkanlığına Aday Oldu TİRDEF'de yeni dönem başlıyor. Tirebolu Dernekler Federasyonu, 21 Ocak'ta seçime gidiyor. Tirebolu ve Gires...

Tirebolu Sakin Şehire Doğru

Tirebolu Sakin Şehire Doğru Tirebolu’da Sakin Şehir Başvurusu Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi