MHP Kazandırırken Kazandı...


Açıklama: Milliyetçi Hareket Partisi, 24 Haziran seçimlerinde tahminlerin ve beklentilerin üzerine çıkarak iyi bir oy aldı.
Kategori: Siyaset
Eklenme Tarihi: 29 Haziran 2018
Geçerli Tarih: 26 Haziran 2019, 05:49
Site: GİRESUN HABER SİTESİ, giresun, haber, giresunlular
URL: http://www.giresunlular.com/haber_detay.asp?haberID=1270


Yerel Seçimler de MHP tercih edilebilir konumda…

 

Milliyetçi Hareket Partisi, 7 Haziran seçimlerinde yüzde 16 oy, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 12 oy aldı.  MHP’deki bu düşüş o günün şartlarında oyların Ak Parti’ye gittiği şeklinde yorumlandı.

 

MHP 24 Haziran seçimlerinde ise yüzde 11 oy aldı. Yani 1 Kasım’daki oylarını korudu.

Fakat Ak Parti’de 7 puan düşen oylar nereye gitti.  MHP 1 Kasım’da Ak Parti’ye giden oylarının yüzde 4’ünü geri almış gibi görülüyor. Geri gelen oylarla yüzde 15-16 bandına çıkması gerekiyordu. Ancak MHP’den İyi Parti’ye de yüzde 4-5 gibi bir oy gittiği gözlemleniyor.

 

Oyların gidip, gelmesi olabilir ama sonuçta MHP, 24 Haziran seçimlerinin kazanan partileri arasında yer aldı. Milletvekili sayısını 49’a çıkarttı.

 

MHP, Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti ve kendi oyları ile birlikte şu anda yüzde 60’lık bir seçmen dilimine çok rahat hitap edebiliyor. Hatta muhalefete oy veren milletin diğer kesimine de hitap eder yapıda.

 

Yerel seçimlerde alternatif parti MHP olabilir.

Yerel seçimlerde Ak Parti belediyelerini beğenmeyen seçmen kitlesi, genellikle Saadet Partisi adaylarına oy veriyordu. Şimdi ise MHP yerel seçimlerde iyi bir aday ve ekiple çıkarsa bu kırılgan seçmenin oylarını toplayabilir. MHP birçok yerde belediye başkanlığı kazanacak. Ama kazanamadığı yerlerde de meclis üyesi çıkartabilir.  Hatta bazı yerlerde Ak Parti meclis listelerine MHP kökenli isimler girebilir. Başkan yardımcılıkları alabilir. Bu olmazsa MHP yerel seçimlerde kendi aday ve listelerini güçlü tutarak yol almak isteyecektir.

 

MHP’de bir de Devlet Bahçeli faktörü var.

Millet onu anlıyor ama biraz geç anlıyor. Bu seçimde Devlet Bahçeli muhalefetin ortak adayı olsa idi seçimleri bile alabilirdi. Ama o her nedense Recep Tayyip Erdoğan’ı destekledi. Millet bunu da anlayacak ama biraz zaman alacak. MHP bu seçimlerde Recep Tayyip Erdoğan’ı desteklemese idi, seçimler ikinci tura kalır, sonuç ne olurdu belli olmazdı. Bahçeli'nin yaptığı her şeyin devlet ve millet yararına olduğu er geç ortaya çıkıyor. Milletin anlaması gereken en önemli nokta bu olsa gerek.

 

MHP şu anda mecliste kilit parti.

Ak Parti mecliste çoğunluğu alamadı. MHP ile çoğunluğu sağlayacak. Seçim öncesi kurulan ittifak, seçim sonrası da devam edecek gibi görülüyor. Cumhurbaşkanı yardımcılığına MHP’ye yakın bir isim gelebilir. Hatta birkaç bakan da MHP’ye yakın isimlerden seçilebilir.

 

MHP ayrıca şimdi seçim beyannamelerinde yer alan Emeklilikte Yaşa Takılan Mağdurların sorunları, askerlik süresinin SGK primlerini devletin karşılaması gibi millet yararına konularda kanun teklifleri vererek, iktidar veya muhalefetin desteği ile bu sorunların çözülmesine vesile olmalıdır.

 

Haber - Analiz : Ali Şükrü Kara