Dereli'deki Hes'ler Yargıya Taşınıyor


Açıklama: Dereli'de yapımına devam edilen HES'lerin durdurulması için sanal ortamda imza kampanyası başlatıldı.
Kategori: Dereli
Eklenme Tarihi: 04 Mayıs 2011
Geçerli Tarih: 26 Ocak 2021, 09:21
Site: GİRESUN HABER SİTESİ, giresun, haber, giresunlular
URL: http://www.giresunlular.com/haber_detay.asp?haberID=617


Bilindiği üzere Karadeniz Bölgesi Akarsu bakımından oldukça zengin bir bölge...
.
Son yıllarda artan Hidro Elektirik Santralleri yani Hes'ler Giresun bölgesini de sardı. Özellikle çevrecilerin tepkisini çeken HES'ler Dereli'de de yapımına devam ediliyor. Bazı İller de mahkeme kararı ile Hes'ler durdurulsa da geri kalan bölgeler de hızla yapımına devam ediliyor.
 
HES'lerin başlaması köylerde yaşayan vatandaşlara bir gelir kapısı, ekmek parası oldu. Fabrika sahasının olmaması ve paranın sadece fındıktan fındığa döndüğü bi bölgeye az da olsa bir canlılık getirdi. Fakat HES'ler çevreye zarar vererek ilerlemeye başladı.
 
 
Son zamanlar da sosyal paylaşım sitesi facebook.com üzerinden bir araya gelen hes karşıtı çevreciler, Dereli'de yapımına devam edilen ve yenilerinin de başlayacağı bildirilen HES inşaatlarının durdurulması için imza kampanyası başlattılar. 2467 kişilik bir sayfa üzerinden seslerini duyurmaya çalışan hes karşıtları bu durumu yargıya taşımaya hazırlanıyor.
 
Özellikle bazı bölgeler de HES'lerin mahkeme kararı ile durdurulmasından sonra sosyal paylaşım sitesinde ki sayfanın kurucusu ve imza kampanyasına öncülük eden Bülent Aslan, bu yolda kararlı olduklarını ve mahkemeden de mutlaka olumlu bir sonuç çıkacağını söyledi. [Dereli Haber]