Tirebolu'da Demiryolu Toplantısı Yapıldı


Açıklama: Tirebolu-Gümüşhane- Erzincan Demir Yolu projesi Tirebolu'da kamuoyuna tanıtıldı.
Kategori: Tirebolu
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2011
Geçerli Tarih: 28 Mart 2020, 10:44
Site: GİRESUN HABER SİTESİ, giresun, haber, giresunlular
URL: http://www.giresunlular.com/haber_detay.asp?haberID=780


DLH Genel Müdürlüğü ve Etüt Proje Mühendislik hizmetlerini yürüten Yüksel Domaniç Mühendislik Firması tarafından Tirebolu Dumlupınar İlköğretim Okulu salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

Toplantıya, Tirebolu Beldiye Başkanı Burhan Takır, DLH Trabzon Bölge Müdürü Nurettin Aydın, Giresun Demiryolu Platformu Başkanı Sedat Pir, siyasi parti temsilcileri, il genel meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Günler öncesinden duyurular yapılmasına rağmen toplantıya katılım beklenen sevinin altında oldu.

 

Toplantıda söz konusu proje ile ilgili teknik ve detaylı bilgiler verilirken, topogratif harita üzerinde güzergahın geçeceği hatlar gösterildi.

 

Trabzon-Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu Hattının hem yolcu hem de yük taşıma amacıyla gidiş-geliş olmak üzere 2 ayrı hat olarak ve elektrikle çalışacak trenlerin hizmet verebilecek şekilde tasarlandığı bildirildi.

 

Trabzon -Tirebolu-Gümüşhane-Erzincan Demiryolu projesinin 247+000 km’si Erzincan-Trabzon kesimi (Ana Hat) ve 85+670 km’si Gümüşhane –Tirebolu kesimi (Hat Bağlantısı ) olmak üzere 2 kesimden oluşturulduğu anlatıldı.

 

Şirket yetkilileri, demiryolu hattında toplam 6 istasyonun bulunacağını ve bu istasyonlardan birinin de Tirebolu’ya kurulacağını kaydettiler.

 

Etüt, proje ve mühendislik işlemleri Yüksel Dominiç Mühendislik Limited Şirket tarafından yürütülen Demiryolu Projesinin gerçekleşmesiyle Karadeniz bölgesinin Doğu Anadolu ve GAP’a bağlanması hedefleniyor. Öte yandan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı DLH Genel Müdürlüğü tarafından bölgede 3 ayrı merkezde gerçekleştirilecek toplantılarda projenin çevresel etki değerlendirilmesi de (ÇED) yapılacak. ÇED raporları daha sonra değerlendirmeye alınacak.

 

Haber: Kadriye Aydın / Yeni Tirebolu