Bir Başarı Öyküsü: Alucra İmam Hatip Lisesi


Açıklama: Başarının bir tesadüf olmadığını en güzel şekilde ispat eden müessesenin adıdır O! O, Alucra'nın göz bebeği, başarının tesadüf olmadığı ispatlayan, Türkiye 7.si Alucra İmam Hatip Lisesidir...
Kategori: Alucra
Eklenme Tarihi: 07 Nisan 2012
Geçerli Tarih: 12 Aralık 2019, 08:36
Site: GİRESUN HABER SİTESİ, giresun, haber, giresunlular
URL: http://www.giresunlular.com/haber_detay.asp?haberID=830


İşte onların Başarı Öyküleri..
6000 nüfuslu küçük bir kasaba, bu nüfusun da en az 2000’i yılın 8 ayında ilçe dışında. En yakın şehir merkezine uzaklığı 150 km. Dershane yok. Durumu az iyi olan öğrencilerin birçoğu ilköğretimden sonra ilçe dışını tercih ediyor. Sınav dokümanlarının tamamı dışarıdan temin ediliyor. Velilerde üniversite-öğrenci okutma kültürü tam oluşmamış. Gelen öğretmenler çok kısa sürede tayin isteyip gidiyor. Kısacası arkasına sığınılacak birçok haklı neden - mazeret var.

FEDAKARLIK BU KADAR OLUR

Diğer taraftan kendini eğitime adamış, Alucra’ya hizmet etmekten zevk alan, şehir hayatının kendisine sunacağı bütün haklardan feragat etmiş, en büyük hizmetin eğitimle olacağına inanan, tek yürek olmuş bir avuç eğitim gönüllüsü var.

Sabah namazıyla başlayıp gece 12lere kadar öğrenciyle olabilen, hafta sonlarını feda edebilen, mazeret kelimesini telaffuz etmeyen öğretmenler var.

Akşam kurslarıyla, her türlü doküman teminiyle, her türlü sosyal faaliyetleriyle, mezunlarına dershane teminiyle, üniversitede okuyanlarına burs teminiyle, her dem – her durumda – her kademede – her yaşta öğrencisinin yanında olmasıyla ALUCRA İMAM HATİP LİSESİ var.

Evet; neticede ortaya çıkan örnek bir çalışma, şapka çıkarılması gereken bir başarı, imkânlar içerisinde yüzen okulları geride bırakan bir derece var.

ALUCRA İMAM HATİP LİSESİ TÜRKİYE 7.Sİ

Evet, ÖSYM verilerine göre Alucra İmam Hatip Lisesi Giresun’un en başarılı İmam Hatip Lisesi, en başarılı Meslek Lisesi; Giresun’daki 86 okulun 68’inden daha başarılı. Aynı zamanda;

Üniversiteye öğrenci göndermede Türkiye’deki 446 imam hatip lisesi arasında 7. sırada. Bununla beraber;

196 Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin 122’sinden,

580 Anadolu Kız Meslek ve Kız Meslek Lisesi’nin 579’undan,

263 Anadolu Sağlık Meslek ve Sağlık Meslek Lisesi’nin 262’sinden,

602 Anadolu Endüstri Meslek ve Endüstri Meslek Lisesi’nin 601’inden,

703 Anadolu Teknik ve Teknik Meslek Lisesi’nin 692’sinden,

528 Anadolu Ticaret Meslek ve Ticaret Meslek Lisesi’nin 527’sinden,

569 Çok Programlı Lise’nin 565’inden,

162 Açıköğretim Lisesi’nin 161’inden,

3582 Meslek Lisesi’nin 3476’sından,

Bazı Fen ve Öğretmen Liseleri’nden, birçok Anadolu Lisesi’nden daha başarılı.

Kısacası, Alucra İmam Hatip Lisesi Türkiye’deki 7921 okulun 6740’ından daha başarılı.

BAŞARIDA İSTİKRAR

Alucra İmam Hatip Lisesi; özellikle son yıllarda bir marka değeri olma yolunda büyük mesafeler almış, başarılarında istikrarı yakalamış, ilde ve bölgede bir çok yarışmada derece yapmış, en yakın rakiplerine büyük farklar atarak başarısının tesadüfî olmadığını ispatlamıştır. [Alucra Haber]