Ayhan Yüksel’den Keşap Kitabı


Açıklama: Tarihçi-Yazar hemşerimiz Ayhan Yüksel yeni kitabında Keşap’ı anlattı. “Doğu Karadeniz’de Bir Kıyı Kasabası Keşap” kitabının tanıtımı Keşap’ta yapılacak.
Kategori: Keşap
Eklenme Tarihi: 02 Mart 2014
Geçerli Tarih: 16 Haziran 2021, 17:46
Site: GİRESUN HABER SİTESİ, giresun, haber, giresunlular
URL: http://www.giresunlular.com/haber_detay.asp?haberID=973


Giresun ve ilçeleri üzerine önemli araştırmalar yapan, tarihi şahsiyetlerimizi gelecek kuşaklara özel anıları ile aktaran Tarihçi-Yazar hemşerimiz Ayhan Yüksel, son dönemde Tirebolu ve Görele tarihleri üzerine yaptığı çalışmaların ardından bu kez Keşap ilçesini geçmişten geleceğe taşıyacak kitabını tamamladı.

Ayhan Yüksel’in “Doğu Karadeniz’de Bir Kıyı Kasabası Keşap” isimli kitabının tanıtımı 28 Şubat 2014 Cuma günü saat 14.00’da yapılacak, kitabın tanıtımı Keşap Belediyesi Düğün Salonunda gerçekleşecek.

Keşap Belediyesi tarafından bir kültür hizmeti olarak desteklenen kitabı basan Arı Sanat Yayınevi, kitabı okurlara şöyle tanıttı;

“Tarihe, yerel tarihe ve şehir tarihine son yıllarda giderek artan bir ilgi duyulmaktadır. İnsanlar kendi aile geçmişlerini, dedelerinin ve atalarının neler yaptığını, nasıl yaşadıklarını bilmek istemektedirler. Bu istek Keşap için de geçerlidir. Keşap'la ilgili geçmişte bazı çalışmaların yapıldığı bilinmektedir. Ancak bu çalışmalar daha çok folklor ağırlıklıdır. Keşap tarihine dair bu eksiklik Belediyemiz tarafından bir kültür hizmeti olarak yayınlanan elinizdeki Doğu Karadeniz'de Bir Kıyı Kasabası Keşap adlı çalışma ile karşılanmış oluyor. Bu kitapla Keşap'ın tarihî gelişimi; Tahrir Defterleri, Şer'iyye Sicilleri, Öşür Defterleri, Nüfus Defterleri gibi birinci el arşiv belgelerinin ışığı altında ortaya konulmuştur.”

“Doğu Karadeniz’de Bir Kıyı Kasabası Keşap” kitabı Arı Sanat Yayınevi etiketiyle  576 sayfa olarak yayınlandı.