ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

7 Haziran Seçim Öncesi Değerlendirmesi

Ali Şükrü KARA

18 Mayıs 2015, 17:27

Ali Şükrü KARA

7 Haziran seçimleri öncesi bazı değerlendirmelerde bulunmak istiyorum. 

Ak Parti, yine lehte veya aleyhte sahada en çok konuşulan parti. Ve –bizim değil- kamuoyunun dilinde, herkes Ak Parti’nin oylarının düşeceğini konuşuyor. Bu konuşulan düşünceye bende katılıyorum. Ak Parti bugüne kadar yaptıklarını anlatıyor, yeni bir şeyler ortaya koymuyor. Sadece  benim anladığım ‘Başkanlık’ sistemi isteği üzerine kurulmuş bir seçim stratejisi var. Türkiye genelinde  ( +, -, 2 puan) yüzde 42 bandında görülüyor. Ak Parti kanadında bir sessizlik var. Eski seçimlerde gündemi Ak Parti belirliyordu. Şu ana kadar gündemi muhalefet belirliyor. Seçmen arasında ve kamuoyunda kırgın olan çok! Sandığa gitmeyecekler de var. 

Cumhuriyet Halk Partisi, bu seçimde diğer seçimlere göre daha derli toplu. Ortaya koyduğu seçim beyannamesi iktidarın eleştiri oklarını üzerine çekiyor. Demek ki, bir iş yapılıyor ki eleştiri alıyor. Örneğin, Haydar Baş gibi uçuk değil, ayakları daha yere basan bir asgari ücret vaadi var. Fakat, toplumun CHP'ye klasik bir bakışı var. Ön seçim yaptılar ama o ön seçimden listeye girenler parti içi ideolojik kişiler. Toplumun diğer kesimlerinden oy getirecek kesimler değil. CHP kendi oylarını zaten alıyor. Ön seçimde olsa listeleri doyurucu bulmadım.  CHP Türkiye genelinde ( +, -, 2 puan) yüzde 27 bandında görülüyor. 

Milliyetçi Hareket Partisi, seçim beyannamesini en son açıkladı. Seçim beyannamesi gayet güzel ama henüz sahada anlatamıyorlar. Seçim beyannamelerini içeren kitapçıkları henüz halka tam anlamıyla inmedi. Buna rağmen halk MHP’yi tercih ediyor. Daha çok Ak Parti’ye kırgın olanlar MHP’ye yöneliyor. Eski Anavatan, Demokrat Parti’liler bu defa MHP diyor. MHP Türkiye genelinde ( +2, -1 puan) 18 bandında görülüyor. 

HDP, seçim sürecini barış sloganına vurgu yaparak yürütmeye çalışıyor. Çözüm sürecini HDP’nin devam ettireceği söylemleri pozitif algılanıyor. Fakat, dinsel konularda kurdukları cümleler negatif algılanıyor. HDP klasik kürt kökenli seçmen dışında, CHP’li sosyalist gruplardan ve Ak Parti’ye oy veren kürt kökenli vatandaşlar ekstradan oy topluyor. Ak Parti’ye toptan karşı olan ilgin kişiler ise münferitte olsa HDP’ye oy vereceğini söylüyor. HDP’nin barajı geçmesi 50-60 milletvekili demek. Bunun çoğunu da Ak Parti’den alacak. HDP  Türkiye genelinde ( +2, -0.5 puan) yüzde 9 bandında görülüyor. 

Saadet Partisi – BBP, Milli İttifak’ta ise Saadet Partisi geleneği yine bozulmuyor. Sahada yine müthiş çalışıyorlar. Artık oyları bölüyorsunuz diyen fazla çıkmıyor. Halkın gönlünde yerleri var. Sonuç sürpriz olabilir. 

Katılır veya katılmazsınız. Yanlışta düşünüyor olabilirim. Ama ben böyle düşünüyorum, fotoğrafı böyle görüyorum...

Bu haber 1191 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi