ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

Millet Koalisyonu Kendisi Yaptı

Ali Şükrü KARA

03 Kasım 2015, 18:27

Ali Şükrü KARA

1 Kasım seçim sonuçlarının sürpriz olduğunu söyleyebilirim. Zira her seçim öncesi tahminde bulunur, yüzde 90 oranında tuttururdum. Fakat bu seçimde tahminde bulunamadım. Çünkü ne olacağını göremedim. 

Sadece sosyal medya hesabımda;

“Millet Artık Siyaset Mühendisi Oldu...
Gelen Siyasetçiyi Nezaketen Dinliyor... 
Herkese Oyum Sana Diyor Ama...
Millet Kararını Vermiş... 
Kimse Kararsız Değil.
Kime, Niye Oy Vereceğini De Biliyor...
Bizede 1 Kasım'da AAA Millet Böyle Mi Düşünüyormuş Demek Kalıyor!” 

Şeklinde paylaşımda bulunabildim. 

Hakikaten “Millet Böyle mi Düşünüyormuş?” Dedik. 

Millet neden böyle düşündü? 

En büyük etken korkular oldu!

İnsanlar piyasadaki durgunluktan korktu. İşlerinin bozulmasından korktu.

Ardından can güvenliğinden korktu. Ülkede tırmanan terör ve yaşanan patlamalar insanlara ülkenin karışacağı ve sıranın kendisine geleceği korkusu sardı. 

Bence insanlar bu iki ana sebepten dolayı Ak Parti’ye yüklendi. Tabi Ak Partililer de sahada çok çalıştı. İnsanlara güven ve istikrar empoze etti. Muhalefetin koalisyona dahi yanaşmadığını ifade etti. 

Bu anlamda Ak Parti teşkilatları öne çıktı.  Ak Parti belediyelerin desteği ile yoğun bir propaganda süreci geçirdi. Çalıştılar... Gerekçeleri anlattılar...

Bu durumu gören vatandaşlar, 7 Haziran’da çıkan koalisyon seçeneğini muhalefetin kullanamadığını, 1 Kasım’da koalisyon çıkarsa yine kullanamayacağını anlayarak, siyasetin önünü kendisi açtı. Millet koalisyonu Ak Parti ile direk kendisi yaptı. 

Şu var!

Ak Parti aldığı bu emaneti iyi kullamazsa aynı şekilde aşağıya iner. Şimdi Ak Parti’den ülkedeki terörün kökünün kazınması bekleniyor. PKK ile mücadele aynı şekilde devam etmeli. Ekonomideki kırılganlık giderilmeli. İş adamlarının ve piyasanın önü açılmalı. Sayın Davutoğlu’nun seçim akşamı söylediği gibi, herkesin güvencesi Ak Parti olmalı, herkesi kucaklamalı. 

Birde seçim vatandaşlar Ak Parti’nin seçim vaatlerini takip edecektir. Asgari ücret, emeklilere verilen vaatler önemle takip edilecektir. Birde Ak Parti’nin vaadi olmayan emeklilikte yaşa takılanlar bu ülkede önemli bir kitle haline geldi. Kademeli geçiş sistemini getirmeli. 

CHP’de oy düşüşü olmadı, belirgin şekilde çıkışta yok. HDP’ye gitti denilen oylar geri dönmemiş. Dönse idi en azından oylarında 1 puan artış olurdu. CHP klasik yüzde 25 oyunu aldı. Bu oy  kitlesi de Ak Parti’ye toptan karşı olan kesimin oyu.

MHP üzerinde oluşturulan her şeye hayır diyor algısı seçime büyük etki yaptı. MHP Genel merkez kurmayları bu algıyı seçimlere son 10 gün kala kırmaya çalıştı ama geç kaldılar.  Koalisyon kurmama konusunda MHP’nin, hayır dediği söylemine şahsi olarak katılmıyorum. Ama ülke genelinde bu algıyı MHP Genel Merkez yönetimi kıramadı. 

HDP aslında bu seçimlere biraz baskı altında girdi. Artan terör olaylarının gerekçesi olarak adlandırıldı. HDP’den kaçan oylar CHP’ye değil, Ak Parti’ye gitti. Sol oylar yine HDP’de kalırken, Kürt kökenli vatandaşlarımızın Ak Parti’ye yöneldiği gözlendi.

Bu haber 2015 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi