ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

MEDYA GERGİNLİKTEN BESLENİR

Ali Şükrü KARA

27 Mart 2010, 12:47

Ali Şükrü KARA

Bu konuyu Medya ve Medya Mensuplarının anlaşılması açısında bir kez daha yazmak istedim.

 

Her medya mensubu değişik şekillerde haber yapma özelliğine sahiptir. Zaman zaman farklı düşünmekten kaynaklı, değişik haberler, yorumlar ortaya çıkmaktadır. Eleştiriler olmalı ki yapıt-eser daha sağlam oluşsun.  Yapılan hataların yanlışların düzeltilmesine yardımcı olunsun. 

 

Medya olarak kendini izlettirmek ayrı bir meziyettir.

Özel bir haber veya konu bulmalısınız. Suya da sabuna dokunup haber yapmalısınız. Bunu yaparken kişi hak ve özgürlüklerine, basın meslek ilkelerine uymak gerekir tabi ki…

 

Medya daha çok krizlerde takip edilir...

Savaşlarda herkes medyanın başındadır. Bir derbi maç olur, hava gergindir herkes medyanın başında bekler. Bunun çeşitli örnekleri vardır. Bizde bazen izlenirliliğimiz artırmak için gerginlikten, gündemden besleniriz. Bu gerçek anlamda haber üreten bir yayın organının vazgeçilmez bir gerçeğidir. Tozpembe haber üreterek, bütün bir seneyi bahar havasında, suya sabuna dokunmadan geçirmemizi kimse beklemesin. Zira ortamı biz gerginleştirmiyoruz, var olan mevcut durumu kamuoyuna aktarma cesareti sergiliyoruz. Kamuoyunun olup bitenden haberdar olmasını sağlıyoruz. Ucu bazen bazılarında dokunsa da bu bir kamu görevidir aslında… Halkı bilgilendirmek ve görüşlerini yetkili mercilere iletmek…

 

Takıntı yoksa mesele yok…

Fakat bazı medya kurumlarında, bir noktaya karşı takıntı oluşabiliyor. Bu zaman içinde kronik bir vakaya dönüşüyor. Bir kurum sürekli olarak tenkit ediliyor. Ama zaman içinde insanlar -nasıl her öğün aynı yemeği yemekten bıkarsa- bu haberlerden de bıkıyor. Eleştirler, haberler yapılırken, sorular yöneltilirken yerel medyanın saygınlığına; kazancını bu işten sağlayan arkadaşlara zarar verici hareketlerden kaçınmak gerek.  Kişisel kazanç kaygısı ile hareket yerine toplam kaliteyi yakalama adına hareket edersek, yarın toplam fayda noktasında daha fazla kazanç sağlanır.

 

Medyanın görevi yazmak, biz sadece onu yapıyoruz…

Şimdi son günlerde İstanbul’da devam eden Giresun Dernekler Arası Futbol turnuvası ile ilgili olarak birkaç haber yaptık. Burada yapılan haberlerde hakemin hükmen ilan ettiği maçın tekrar oynanmasını yazdık. Sonra bir takımın maç izleyicilerinin sahaya doğru küfrettiği bizzat duyduk yazdık. -İçki içtiklerini de gördük bunu da burada yazıyoruz.- Sonra takımlardan bir tanesinin takım sorumlusuyum diyerek gönderdiği açıklamaya hiçbir şey eklemeden yayınladık.

 

Turnuva var, bilmem şu kadar takım diye şaşalı yazarken iyisinizdir. Bir gerginliği yazınca sizden kötüsü yok…

Yani olayları sahada, tribünde biz mi çıkartıyoruz. Biz mi hakeme kafa atıyoruz. Biz mi kadınlara saldırıyoruz. HAYIR!  Biz sadece yazıyoruz. Allah’tan insaflı yazıyoruz. Yoksa habere yorum katarak yazsak, ortalık birbirine girer. Bu konularla ilgili olarak ta gördüğüm lüzum üzerine ilk kez köşe yazıyorum.  Keşke turnuva maçları basına, taraftara, kapalı oynansa idi. Mümkün mü? Kamuya açık, kamuoyuna mal olmuş şeyleri de kamuoyu ile paylaşmak medya açısından da normal bir şeydir.

 

Ne oldu!...

Bu haberleri niye yazdın. Medyanın görevi yazmak değimlidir.   Bizim göremediğimiz bir durum varsa yapın açıklamanızı yazalım. Ya da konuyla ilgili bir açıklamanız, haberlerle ilgili bir düzeltmeniz var ise gönderin yayınlayalım.  Medya mensubu olay yerinde kavgaya, küfre müdahil olmaz. İzler gider yazar. Aldığı eleştirilere karşı kimseye de hakarette bulunmaz. Ya eleştiriyi kabul etmez, yada kendine bir pay çıkartır.

 
Taşın altına elini koyanlara teşekkür...
Bu arada cemiyetcilik işi kolay değildir. Giresun cemiyet ve dernekçiliği adına her kim bir şeyler yapmaya çalşıyorsa da onlara hakkını vermeli ve teşkkür etmeli. Bu anlamda Futbol Turnuvası'nı organize eden ve yürütmeye çalışan ekibe canı gönülden teşekkür ediyorum. İyi niyetle uğraş veren bu arkdaşlar bazı densizlerin yaptığı çirkin davranışlar yüzünden zan altında ve zor durumda kalmaktadırlar. Kendilerini bir kez kutluyorum saygılar sunuyorum

Bu haber 2965 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi