ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

DERHANELERDE Kİ ALDATMACA!

Ali Şükrü KARA

27 Eylül 2010, 22:19

Ali Şükrü KARA

Daha önce kaleme aldığım bir yazıyı gündemde olduğu için tekrar kamuoyu ile payşalmak istedim. Konu dershanelerin durumu...

Bölgemizde irili ufaklı birçok dershane var. Her biri kendi çapında iyi öğretim verdiği kanısında. Fakat bazı dershaneler ülke geneline yayılmış çok şubeyle öğretim verirken, bazı dershaneler tek veya 1, 2 şubeyle öğretim vermekte.  


Aslında burada yanıltıcı olan ülke geneline yayılmış çok şubeli dershanelerin yaptıklarıdır. Bu çok şubeli dershaneler ülkede hemen hemen her yerde var. Sayısal olarak diğer dershanelerin öğrenci kapasitesini katlamaktadır. Şimdi normal bir dershane 300-500 öğrenci ile öğretim verirken; çok şubeli yanıltıcı dershaneler toplamda 10.000,  20.000 öğrenciye öğretim vermekte. Olasılık hesabı yaptığımızda 20 bin öğrenci arasından mı birinci veya ilk 100’de 200’de öğrenci çıkması muhtemeldir; yoksa 500 öğrenci ile öğretim veren dershanede mi? Tabiki sayılar olarak çok olanda; sayısal olarak dereceye giren öğreci sayısı fazladır. Ama markalı bu dersaneleri oransal olarak, toplam öğrencilere oranlarsak, başarı oranlarının düşük çıkma ihtimali çok yüksek!


Örneğin Ankara’da öğrencisi birinci olan çok şubeli dershane, bunun reklâmını gelip Gaziosmanpaşa’da Türkiye birincisi bizde diyerek yapmakta. Burada öncelikle yanıltıcı bir ifade ve haksız bir reklam/rekabet var.  Hizmetin verdiği ilçede dereceye giren öğrenci sayısı ne kadar? Bu açıklanmalı. Bunu sorduğunuzda cevap alamıyorsunuz. Ayrıca bu çok şubeli dershaneler geçmiş yıl birincilerini ödül vaat ederek kendi adlarına sınava sokup birinci çıkartmakta ve yine birinci bizden diye övünmekteler.

 

Hep birinciye, dereceye girene değil; birde toplam başarı oranı, toplam kaliteye bakmak gerek.  Çok şubeli dershaneler de  20.000 öğrenciden acaba toplam kaçı kazanıyor. Bunun yüzde oranı nedir? Bunu açıklamıyorlar. Eminim ki 20 bin öğrencide birinci çıkartma olasılığı yüksek olan bu dershanelerde; yine 20 binde sıfır çekme ve başarısız öğrenci çıkma olasılığı da aynı oranda..

Bence tek şubeli dediğimiz dershanelerin başarı oranları daha yüksek. Belki denk gelip birinci çıkartamıyor ama kazandırdığı öğrenci sayı-oranı daha fazla.  Birde çok şubeli dershanelerin yaptığı başka bir oyun. Fen ve Anadolu Liselerinde okuyan öğrencileri bedava olarak kendilerine alıyorlar. O dershane kayıtlı olarak sınava giriyor. Birçoğu birinci çıkabiliyor. Birinci çıkınca da; bu çocuklar o okullarda yıllarca boşuna okumuşlar,  dershane bu öğrenciye bir yılda her şeyi vermiş; ardından sınavı birincilikle kazandırmış gibi hava oluşturuyorlar.  O öğrenci hangi dershaneye giderse gitsin zaten kazanacaktı. Çünkü temeli iyi atılmış. 

 

Acı bir gerçekte dersanlerde para veren yeterince eğitim alamıyor. Eğitimi para vermeyenşer alıyor. Nasıl mı?  Okullarda başarılı öğrenciler toplanıyor. İlgili dersanelerde VİP sınıflar oluşturuluyor. Bu sınıftaki öğrencilere özel eğitim veriliyor ve sınvalarda iyi derece yapıyorlar. Daha sonrada birinci bizim dersaneden çıktı edalrı ile reklamasyon çalışmalara girerek asıl para kazanacakları, gariban öğrencileri çekmeye çalışıyorlar.

Sonuç olarak birinci çıkartan değil, başarı oranı yüksek dershanelere öğrenci verilmeli. Yanıltıcı boy afişleriyle birincileri asan dershaneler, aslında işin ticaretinde; sürümden kazanma derdinde...

Bu haber 2514 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi