ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

SİYASET ÜSTÜNE KOYMA SANATIDIR!

Ali Şükrü KARA

13 Ekim 2010, 12:03

Ali Şükrü KARA

Hep söylenir ya ‘Siyaset çözüm üretme sanatıdır’ diye… Yok öyle bir şey… Aslında "Siyaset üstüne koyma sanatıdır” (AŞK)

 

Siyasette birinci olarak kariyer anlamında üstüne koyarsınız… Siyasete ilk girdiğinizde, bir siyasi partide üye olarak başlarsınız. Ardından üstüne koyarak mahalle başkanı olabilirsiniz. Daha sonra üstüne koyarak, ilçe yöneticisi, ilçe başkanı, il yöneticisi, meclis üyelikleri, belediye başkanlıkları, milletvekillikleri, bakanlıklar, genel başkanlıklar, başbakanlıklar, cumhurbaşkanlığına kadar üstüne koyarak gidebilme şansınız var. Ama bazıları torpilli olarak koşunun yarısından başlar… Direk belediye başkanlığı veya milletvekilliği sıfatı ile giriş yapanlar yok değildir. Onlarda başladıkları noktada üstüne koyamaya çalışırlar.

 

Burada vatandaş yararına bir şey ortaya koymadan çok; kendi kariyeri, rantı ve çıkarı yararına üstüne koyma sanatını icra etmek vardır.

 

İkinci olarak rant ve sermaye anlamında üstüne koyarsınız… Adam normal vatandaş veya farklı bir mesleğe sahiptir. Meclis üyesi olur ardından, belediye başkan yardımcısı; bilmem şundan sorumlu… 

 

Yerli olarak Tofaş veya Reno bir arabası vardır ama birkaç yıl sonra BMV’nin X5’ine binerken görürsünüz. Adam bir şekilde Tofaş’ın üstüne kat kat koymuştur.  Yine siyasette aktif bir göreve gelenekadar 1950 - 1960 model bir hanımla evliyken; bir müddet sonra üstüne koyarak 1970 - 1980 model bir hanımla birliktelik yaşamaya başlayanlar yok değildir.

 

Önce bir yerde mühendis olarak maaşlı çalışırken; sonradan öğrenirsin ki belediye dışında bir müteahhit ile ortakmış! Kirada otururken veya bir tane dairesi varken bir bakmışsın ki onlarca daire sahibi oluvermiş, bilmem nerde ki villalarda oturmaya başlamış…  Üstüne iyi koymuş ama…

 

Belediye başkanlarının, başkan olurken ve indikten sonrası arasında ki mal varlıkları farkı nedense herkesçe konuşulur olur... Öncesinde çocuğunu okula zor gönderirken; bir bakıyorsun siyaset sayesinde aktif bir göreve gelmiş ve ardından kolej veya üniversite sahibi olmuş…  Üstüne koymuş ama…

 

Yani bu örnekler çoğaltılabilir… Fakat bazı temiz görev yapanlar bunlardan istisnadır ama onlarda azınlıktadır. Yazdığımız yazı kamuoyunda vatandaşların konuştukları, dillendirdiklerinden ibaret olup, yakın çevre ve kişilerle ilgisi yoktur.

 

Allah'u Teala "İlmi isteyene, parayı istediğime veririm" der. Bazı kullarına böyle yürü ya kulum diyebiliyor. Ama yürürken hak yolda yürüyüp yürümediğini de kontrol edebilirsen ne mutlu!

Bu haber 2567 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi