ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
 

HABER ARA


Gelişmiş Arama
 

EN ÇOK OKUNANLAR

''KOMÜNİST OLMAK İSTİYORUM''

Ali Şükrü KARA

08 Mart 2010, 17:21

Ali Şükrü KARA

Bunu ben söylemiyorum… Önemli bir noktada, seçilmiş bir kişi söylüyor…

 

Hani son zamanlarda ağzımızdan düşürmediğimiz, bazılarının ise sakız gibi insanları çiğnemeye uğraştığı Büyükşehirlerde ki şu Kentsel Dönüşüm olayı var ya…

 

İşte konunun bir ucu buraya dayanıyor… Yer İstanbul’da lüks konutların yapıldığı taraf ile varoşların olduğu tarafın kesiştiği üst geçitten iki tarafa bakış! Burada bir tarafta  Lüks Konutlar duruken; karşı tarafında ise varoş veya normal vatandaşların yaşadığı konutlar...  Lüks konutlar buraya gelmeden önce her iki yakada da yollar eşit şartlarda idi…

 

Fakat Lüks konutlar yapıldıktan sonra bu tarafta ki yol genişletildi, asfaltlar yenilendi. Bırakın çukuru, asfaltta tek bir yama dahi yok! -Cillop gibi asfalt-  Hemen bir adım öteden başlayan, benim gariban vatandaşlarımın oturduğu evlerin  yolu... Yamalı, çukur ve delik deşik olarak duruyor. Hani bir laf var ya ‘Paran varsa dünya alem kulun, paran yoksa çukurludur yolun’ diye… Yani hizmet yine pahalı daireleri alan, paralı diye tabir edilen şahıslara yapılıyor. Her iki tarafta aynı muhitte ve yollar yüz yüze bakıyor.

 

İşte bu noktada, bu vaziyeti gören seçilmiş bir şahsiyet “Komünist olmak istiyorum” diyor. Hem de muhafazakâr tabandan gelmesine rağmen…

 

Mevcut yerel ve genel iktidarlar sosyal adaleti sağlamak durumundadır. Ama ülkede ki kapitalist yönetim şekli her zaman buna mani olmaktadır. Ülkede çıkan her kanun parası, sermayesi ve fabrikası olan için çıkmaktadır. Vatandaş için çıkan kanunlar parmakla sayılacak kadar azdır. İktidarları her zaman sermaye getirmiştir. Bu nedenle sermayeye hizmet etmeleri de doğal görülmektedir.

 

“Komünist olmak istiyorum” ifadesi de sosyal adaletsizliğe verilen bir tepkidir. Komünizm de ki hakların eşitliğine, devletin herkese eşit hizmet götürmesi ve eşit davranmasına atıf yapılmış olsa gerek.

 

Oysaki muhafazakâr yapıda olduklarına inanıldığı için birçok insanın oy verdiği yerel ve genel iktidarlar uygulamaları ile kapitalizmin bir parçası olduğu görünmektedir. Hakikaten birleri gömlek çıkartmıştır, hatta o gömleği hiç giymeyenler bazı noktalara seçildiklerinde fazla bir şey beklememek gerek.

 

Üzücü olan Müslüman bir kişinin Yahudi’nin esnaflığına, ticaretinin düzgünlüğüne özenmesi; kendilerinin bu dürüstlüğü sağlayamamış olması.  İşte bu noktada üzücü olan da sosyal adaleti ve hizmeti sağlayamayıp insanları başka arayışlara itmektir.

Bu haber 3186 defa okunmuştur.

Delicious  Facebook  FriendFeed  Twitter  Google  StubmleUpon  Digg  Netvibes  Reddit
 

Suriye’de Neden Hiç Rus Askeri Ölmüyor?29 Şubat 2020

GALERİ

 

HAVA DURUMU

Detaylı bilgi için resmin üzerine tıklayın.

 

© Giresunlular 2000 Her hakkı saklıdır. ® giresun@giresunlular.com Site içeriği izinsiz kopyalanamaz. Bu site en iyi 1024x768 çözünürlüğünde IE6.0 ve üzeri tarayıcılarda görüntülenebilir.
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapı: MyDesign Haber Sistemi